Zlato (oz) / USD
1 859,57
0,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie posílily díky vyhlídkám, že úroky v USA se již nebudou zvyšovat

Americké akcie posílily. Podpořily je výroky představitelů americké centrální banky (Fed), které naznačily, že Fed nebude muset přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,40 procenta a zakončil obchodování na 33.739,30 bodu.

akcie
Americké akcie posílily. Podpořily je výroky představitelů americké centrální banky (Fed), které naznačily, že Fed nebude muset přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Foto: iStock

Širší index S&P 500 vzrostl o 0,52 procenta na 4358,24 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,58 procenta na 13.562,84 bodu.

Výnosy desetiletých dluhopisů americké vlády se v reakci na výroky představitelů Fedu snižovaly poté, co se minulý týden vyšplhaly až na nejvyšší úroveň od roku 2007. „Fed se zjevně odklání od vyhlídky na listopadové zvýšení úrokových sazeb,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Thierry Wizman ze společnosti Macquarie.

Akcie výrobce nealkoholický nápojů PepsiCo posílily o 1,9 procenta. Firma ohlásila nárůst čtvrtletního zisku a zlepšila výhled na celý letošní rok. Akcie konkurenta Coca-Cola si připsaly 2,2 procenta.

Na devizovém trhu americký dolar oslaboval, přispěl k tomu pokles výnosů dluhopisů vlády Spojených států. Euro si vůči dolaru krátce po 22:00 SELČ připisovalo zhruba 0,4 procenta, dostalo se tak nad 1,06 USD.

Investoři nyní čekají na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Doufají, že si díky němu budou moci učinit lepší představu o dalším vývoji měnové politiky v USA. Minulý měsíc ponechal Fed svou základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Přitom naznačil, že hodlá držet úrokové sazby na vysoké úrovni delší dobu a že by je mohl ještě zvýšit.

Finanční trhy nyní čekají také na čtvrteční zprávu o zářijovém vývoji inflace v USA. Sledují rovněž vývoj ozbrojeného konfliktu mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Články