Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americká ekonomika je obtěžkána dluhem ne $18, ale $65 bilionů

K této částce došel ex-šéf vládního zúčtovacího úřadu USA Dave Walker, když vypočítal součet všech nezajištěných pohledávek USA.

david-walker.gi.1

Když přidáte k oficiálním 18,5 bilionům dluhu ještě nezajištěné občanské a vojenské penze a závazky ohledně péče o vojáky ve výslužbě, nedofinancování v oblasti sociálního zabezpečení a státního zdravotního pojištění, a také různé závazky a nepředvídatelné výdaje federální vlády, reálná částka bude třikrát vyšší než oficiálně zveřejňovaná čísla. Bude se rovnat přibližně 65 bilionům, a při neexistenci reforem roste automaticky„, prohlásil na nedělní konferenci.

Walker, šéf vládního zúčtovacího úřadu v době funkce prezidenta Billa Clintonaa Georga Bushe mladšího, dodal, že rostoucí národní dluh nedovolí USA realizovat různé iniciativy jak v domácí, tak i v zahraniční politice.

Volně přeloženo řekl:

Pokud neudržíte svou ekonomiku při síle, tedy schopnou generovat více pracovních příležitostí, nebude mít vaše ekonomika šanci v mezinárodním obchodě dominovat.

Dále si posteskl, že “ (…) američtí občané ztratili ohledně svého utrácení kontakt s realitou.

Walker rovněž volal po společném řešení, kdy by Republikáni i Demokraté nachvíli spolupracovali na řešení důležitého prolému, a apeloval, aby si byli více vědomi své příslušnosti ke státu spíše nežli své stranické orientace. Již dříve Barack Obama podepsal rozpočet na rok 2016, čímž zabezpečil finanční systém země před kolapsem, který by mohl vzniknout, kdyby strop dluhu nebyl zvýšen, jak to uvádí hlavní finanční dokument.

Senát kongresu USA přijal v noci na pátek hned za sněmovnou reprezentantů zákon, podle kterého se bude strop státního dluhu automaticky zvyšovat až do března roku 2017. Jak oznámil list The Washington Times, za léta prezidentství Baracka Obamy se státní dluh Spojených států téměř zdvojnásobil. Obama tedy po sobě zanechá USA s dvacetibilionovým státním dluhem.

Zdroj: PressTv.ir

Další z kategorie Články