Zlato (oz) / USD
2 523,85
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Alibaba jako kanárek v Čínském dole

Záchrana akciového trhu, jak Čína reaguje na vysoké ztráty.
Alibaba jako raketově rostoucí firma, v jejímž čele stojí Jack Ma.

…aneb proč začne Čína ve velkém také tisknout peníze

Ukazuje se, že investoři měli ohledně společnosti Alibaba pravdu: Žádná jiná firma není tolik ovlivňována ekonomickým vývojem v Číně než raketa, které stojí v čele Jack Ma. A tento fakt je základem všech jejích problémů. Akcie této společnosti padají pokaždé, když se objeví zprávy o tom, že střední třída čínské společnosti prodává byty, aby měla více hotovosti, odkládá svatby, ruší dovolené či odkládá nákupy nových automobilů.

Ma spojil osud své firmy s mladou střední třídou a její hodnota tak padá stejně, jako trpí tato část společnosti. Ta doposud nepoznala medvědí trh na akciích a z poklesu cen je rozhořčena. Podle ní jsou kolapsy na akciovém trhu problémem Západu a v Číně nemají co dělat. A pokud někdo doufá, že v čínské ekonomice se po propadu trhu nemůže projevit negativní efekt bohatství, ať se podívá na čísla Alibaby. Vše se navíc ještě zhorší jak v celé ekonomice, tak u této společnosti. Snižování sazeb aktivitu ve výrobním sektoru nezvýšilo a poptávka domácí i zahraniční klesá stejně jako akciový trh.

Vláda v Pekingu se po několik měsíců snažila o záchranu akciového trhu, nyní se ovšem zdá, že své pokusy vzdala. To bude mít drtivý dopad na 1,3 miliardy lidí, kterým bylo do hlavy vštípeno, že tato vláda je schopna zvládnout jakoukoliv krizi. Útlum ekonomické aktivity a propad akciového trhu se promítají do nižší poptávky po spotřebitelském zboží, včetně chytrých telefonů či kabelek. Stojíme na samém počátku masového poklesu spotřeby domácností.

Wang Tao z UBS v červenci napsal, že „bude zajímavé sledovat, jak čínská vláda zareaguje na vysoké ztráty, které by mohly přes efekt bohatství utlumit spotřebu a zvýšit nedůvěru vůči vedení země“. Dnes už odpověď známe: Vláda nutila banky, aby kupovaly akcie, nechala spekulanty, aby použili nemovitosti jako zástavu pro půjčky na nákup akcií. Můžeme to nazvat snahou o stabilizaci trhu, nebo také zoufalstvím. A na počátku září rovněž víme, že veškeré tyto snahy vyšly vniveč.

Čína je velmi dobrá v oblasti cenzury, ale kolaps akciového trhu schovat nelze. Vláda přitom od roku 2014 podporovala masové nákupy akcií, protože se domnívala, že to pomůže firmám snížit dluhy. Namísto toho se ale poučila, co to znamená nafouknout na trhu bublinu. Její problémy se nyní přelévají do finančního sektoru celého celého světa a akciové indexy mají stále daleko ode dna.

Až donedávna investoři obdivovali, jak obrovskou společností se Alibaba stala. Ma vytvořil jednotnou platformu pro uživatele internetu, která v sobě zahrnuje obdobu společností Amazon, PayPal, eBay i brokerů, cestovních kanceláří a realitních firem. Alibaba se tím ale také stala lepším ukazatelem vývoje čínského hospodářství, než jsou oficiální statistiky. A tento ukazatel nyní svítí zářivým červeným světlem.

Zde bychom rádi dodali, že Čína jak známo překvapila trhy nedávnou devalvací jüanu a začala tak novou formu globálních měnových válek, tak (zatím) nezačala program „tištění peněz jako FED, ECB nebo kontinuálně Japonská BOJ. Lze předpokládat, že po 7. letech bezprecedentní globální stimulace, se přidá další Gigant – ČÍNA.“

ZDOJ: BLOOMBERG http://www.bloombergview.com/articles/2015-09-01/alibaba-is-the-canary-in-china-s-coal-mine

Další z kategorie Články