Zlato (oz) / USD
1 955,40
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Aktuální americký dluhový strop bude $ 19.600.000.000.000

Dokonce i dluhopisový trh poněkud znepokojilo, že přichází rozhodující moment dalšího možného posunutí dluhového stropu.

 Tento fakt dnes (23. 10.) ráno přiměl americké ministerstvo financí, aby vydalo oznámení, že i když záměrně dramaticky odložilo aukce 2letých státních dluhopisů na příští týden, stejně ke zvýšení dluhového stropu tak jako tak dojde, ať už s budíčkem s podporou akciových trhů nebo bez něj. Jedinou otázkou je, jak moc se strop zvedne.

Připomeňme si důvod, proč celkový veřejný dluh USA od 16. března 2015 zůstával na $18,1 bilionu. Důvodem bylo, že tehdy bylo dosaženo posledního limitu dluhového stropu. Během sedmi měsíců od té doby, ministerstvo financí USA manévrovalo okolo mimořádných hotovostních opatření, a to i přestože hodnota celkového dluhu – i když jen pro účely médií – se „ani nepohnula“ (ve skutečnosti vzrostla o zhruba půl bilionu!).

Dluh se velmi rychle projeví, protože bez ohledu na výsledek nadcházejících týdenních jednání o dluhovém stropu je jedna věc jistá: USA si nutně budou muset půjčovat víc.

John Boehner, současný a odcházející předseda Sněmovny, řekl ve středu na konferenci GOP (Republikáni), že se očekává hlasování o plánu RSC (Republikánského studijního výboru), plán, který by zvýšil dluhový limit z $18,1 bilionu na $19,6 bilionu a který by trval až do března 2017.

Nepopulární opatření s největší pravděpodobností navrhne odcházející předseda Sněmovny John Boehner, který tak završí své funkční období. Nastupující předseda si přece podáním ruky levici nebude špinit reputaci.

Ano, republikáni budou naoko požadovat různé ústupky, jako například vyvážení rozpočtu a dalších podmínek, včetně „zdravých státních financí“…

Jedno je však jisté. Jsou tu nadřazené a všemocné korporace, jež tahají za nitky každého politika ve Washingtonu, a právě tyto korporace jsou největšími příjemci štědrých subvencí, které se financují z amerických dluhů. Proto ten melodramatický boj o dluhový strop dopadne s nejvyšší jistotou takto: USA si nejspíš odhlasují zbrusu nový dluhový strop, který vystačí až do března roku 2017. Nový limit bude $ 19,6 bilionu.

Pokud vám graf níže přijde jako exponenciálně rostoucí, není to náhodou.

20151022_debt_0 (1)

Další z kategorie Články