Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akciové trhy deseti největších globálních ekonomik letí směrem dolů

Každého průměrně vzdělaného člověka by měla zpráva, že všechny největší akciové trhů světa letí strmě dolů, probrat z letargie. Ale mainstreamová média v USA k situaci přistupují, jako by se nic moc nic nedělo.

Realita je však taková, že během posledních dvou měsíců sledujeme velmi významný celosvětový výprodej akciových trhů. Takový výprodej, jaký tu od krize z roku 2008 ještě nebyl. Bohužel většina lidi myslí, že je to je jen takové „klopýtnutí“ a že se býčí trh zas brzy vrátí do normálu.

Rád bych věřil, že mají pravdu. Když index Dow Idustrial Average klesl 29. září 2008 o 777 bodů, všech se zmocnila panika. Ale krach na burze se nemusí odehrát jen v jednom „černém“ dni. Pouze slepý nevidí pomyslnou křivku, která nám ukazuje, že od počátku tohoto roku, kdy byl index na svých maximech, klesl do dnešního dne o téměř třikrát víc, než tomu bylo v roce 2008. Za poslední dva měsíce jsme na akciových trzích v USA pozorovali historicky osmý největší denní propad a co do bodového propadu za jediný den, dokonce desátý největší propad v historii. Očekávali byste, že to bude dost, aby se lidé zvedli ze židle, ale, jak se zdá, pro většinu Američanů to není důvod se zneklidňovat. A vězte, že ve srovnání s tím, co se dělo ve zbytku světa, byl propad amerických akcií jen opravdu zanedbatelný.

Akcie na celosvětovém na trhu ztrácí hodnotu a tehoto trendu nebude ušetřena ani jedna z hlavních světových ekonomik. Přečtěte si krátký souhrn toho, čím si hlavní ekonomiky během posledních dnů prošly.

1. USA – Ve srovnání s nedávným historických maximem je index Dow Jones níže o 2000 bodů. V srpnu jsme přihlíželi propadu o více jek 500 bazických bodů v několika po sobě jdoucích dnech, což je nevídaná věc. Takový neklid na amerických trzích od roku 2008 ještě nenastal.

2. Čína – Shanghai Composite Index od svého raného letošního maxima stačil klesnout téměř o 40 procent. Čínská ekonomika zpomaluje ve stabilním tempu a právě nedávno jsme se dozvěděli, že se čínský index výroby dostal na 78měsíční minimum.

3. Japonsko – Hlavní japonský index Nikkei zažil poslední dobou extrémně turbulentní pokles a je zhruba 3000 bodů od svého maxima z jara roku 2015. Ekonomika Japonska společně s celým jeho finančním systém jsou v patové situaci. Při sebemenším otřesu čeká zemi vycházejícího slunce“ totální finanční kolaps.

4.NěmeckoVětšina německých akcií již ztratila 1/4 své hodnoty a vypadá to, že bude ještě hůř. Skandál s glajchšaltováním emisních hodnot firmy Volkswagen plní titulky novin po celém světě a u největších německých bank se dají čekat velké potíže.

5. Velká Británie – Britské akcie se pohybují zhruba 16% pod o nedávným historickým maximem a celá UK ekonomika stojí na vratkých nohou.

6. Francie – Francouzské akcie se poslední dobou propadly o téměř 18% a je více než zřejmé, že Francie se ubírá po cestě, po níž kráčelo Řecko a kde dnes skončilo, vidíme sami.

7. Brazílie – Brazílie je epicentrem jihoamerické finanční krize z roku 2015. Akcie v této největší jihoamerické zemi klesly ze svých maxim o 12 000 bodů a celá země se oficiálně ocitla v nové recesi.

8. Itálie – Itálie stojí za pozornost. Italské akcie klesly o 15 procent a můžete jen počítat, za jak dlouho se dostane ekonomika „makarónů“ na přední stránky všech novin.

9. Indie – Indické akcie ztratily téměř 4 000 bodů a analytici po celém světě jsou velmi znepokojení možností, že by tato velká proexportní ekonomika mohla zabřednout do prohlubujících se problémů mezinárodního obchodu.

10. Rusko – Hlavní index MICEX se dostal pod úroveň 1 670 bodů a přesáhl ústup o více jak 10 procent ze svého dubnového maxima, čímž dosáhl technické definice korekce trhu. Je to navíc první z 20 největších světových benchmarkerů, jenž vstoupil do korekce za pouhých šest týdnů. A jestliže se bude cena ropy ještě několik měsíců vyvíjet jako dosud nebo ještě více klesat, celý ruský finanční a politický systém se zroutí.

Současný svět si prochází typickým průběhem ekonomického cyklu, v němž po každých sedmi letech přichází finanční propad. Jen se podívejme na přehled cyklů za posledních padesát let…

A. Začalo to v roce 1966 propadem hodnoty akcií o 20 dvacet procent.

B. Sedm let poté ztratil trh dalších 45 procent (1973-74)

C. Za dalších sedm let přišel začátek „těžké recese“ (1980)

D. Sedm let nato přišlo „Černé pondělí“ z roku 1987

E. Za dalších sedm let, r. 1994, se zhroutil trh s dluhopisy.

F. Za dalších sedm let jsme zažili útok na Světové obchodní centrum a splaskla bublina dot.com.

G. Roku 2008 jsme zažili zhroucení světových trhů.

H. Čeho se dočkáme letos?

Hodně lidi očekávalo další kolaps dne 14. září a bylo velmi zklamáno, když se nic závažného nestalo.

Ale odhlédněme od konkretních dat. Během posledních šedesáti dní se po celém světě děly absolutně neuvěřitelné věci. A stále je zde dost lidí, kteří tomu nevěnovali pozornost, protože je pro ně ekonomický kolaps něco, co potrvá maximálně den nebo týden a pak rychle pomine.

Inu, ti lidé se mýlí. A to ještě nemáme zkušenost s příchodem velké derivátové krize. A to je věc, která nás dozajista v budoucnosti čeká.

Kolaps bohužel neodezní za den ani za týden. Musíme se připravit na velmi závažnou a dlouhodobou krizi. To, co při ní lidstvo zažije, zřejmě přesáhne hranice toho, co si dokážeme představit.

Už dnes jsou citelné počáteční symptomy krize. V USA jsou desítky miliónů lidí, kteří musí přežívat odkázání na podpoře federální vlády. Dlouhé „fronty na chleba“ z dob Velké krize jen vystřídaly EBT přídělové karty. A čím dál víc lidí ze střední třídy se posouvá do třídy chudých.

Co tedy má ještě přijít, aby se široká veřejnost konečně probrala z letargie?

Zdroj: Michael Snyder – EconomicCollapseBlog

Další z kategorie Články