Zlato (oz) / USD
1 916,57
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Riziko kyberválky – falešné pohodlí vzájemného zničení

Rizika kyberútoku – dobře volte aktiva, která nejsou analogová.
Stupně útoku – Rusové dokázali napadnout NASDAQ. Hrozí kyberválka? Bojí se Rusko a Čína rizika odvety?

Kyberválka a falešné pohodlí vzájemného zničení

Chcete obchodovat bezpečně? Během nedávné simulace kyberválky jsem doporučil newyorským burziánům, aby si koupili skladiště v New Yorku a vybavili je staromódními pevnými linkami a vůbec zařízením z předinternetové éry.

 Na této analogové burze by bylo všechno zautomatizované a algoritmické obchodování zakázáno a rozhodující by byl pouze reálný zájem investorů. Burza by také byla dokonale zabezpečená před kyberútokem.

Sloužila by jako záložní burza, pokud by kyberútok vyřadil Newyorskou burzu z provozu. USA a jejich plán B, tedy analogová burza, by soupeře, Čínu a Rusko, mohly v první řadě odradit od kyberútoku.

1 Chinese_Cyber_Espionage

Útoky a jejich intenzita; Ruský kyberútok na NASDAQ

Asi jste si všimli, že nevysvětlené burzovní výpadky a havárie se dějí stále častěji. Za některé z nich mohou kyberútoky. Ty se liší svou mírou komplexnosti a účinnosti.

První způsob je primitivní: mnohočetným přihlašováním se systém přetíží tak, až spadnou servery a běžní uživatelé se nemohou přihlásit ke svým účtům.

Druhým a nebezpečnějším druhem je kyberhack. Hacker nebo hackovací komando násilně vnikne do záznamového souboru bankovních účtů nebo objednávkového systému burzy. Tam pak buďto zcizí informace, vypne systémy, nebo spustí spící viry, které se aktivují později.

V roce 2010, FBI skutečně zaznamenaly takový útok viru ze strany ruské rozvědky, a to přímo na americký centrální akciový systém Nasdaq.

Nejnebezpečnější útok je takový, kdy nepřítel pronikne do bankovního nebo burzovního systému ne aby ukradl informace, ale aby jej zcela ovládl. Takový „burzovní berserker“ by mohl způsobit totální chaos na trhu a zkázu majetku, včetně vašich akcií a úspor.

Útok takového typu může přijít v den, kdy již trh klesl o 3% nebo víc a při asi 550 bodech na indexu Dow Jones. To by chaos ještě umocnilo, vojenští stratégové tomu říkají „násobicí efekt.“

Strach z odvety brání útočníkům v akci. Vážně?

Někteří analytici vám řeknou, že i USA má kyberarmádu stejně účinnou jako jejich nepřátelé. Pokud by Írán, Čína, nebo Rusko zahájily kyberútok na USA, přišla by odveta.

Bohužel takové uklidňující scénáře pochází už z dob studené války – kdy hrozilo vzájemné vyhlazení atomovými bombami. Dnes není pro kyberútočníky hrozba odplaty dostatečně odstrašující.

Jak tedy uchránit své bohatství před kyberválkou?

Klíčem k úspěchu je mít určitou část svých aktiv investovanou mimo digitální burzu, takže se jich nemůže zmocnit hacker a netýká se jich ani kyberfinanční útok.

Mezi taková aktiva patří: ZLATO, stříbro, pozemky, výtvarné umění a soukromé akcie, jejichž likvidita není závislá na digitální burze.

Ohledně ZLATA: doporučuje se mít v portfoliu minimálně 10% fyzického zlata. A co vy, už ho máte?

Další z kategorie Články