Zlato (oz) / USD
1 919,46
0,56 %
Jistota ve vlastních rukou
0

50 nejvlivnějších ve světě financí

Ekonomický týdeník BusinessWeek sestavil žebříček lidí, kteří mají největší vliv na světové finance. Stejně jako v minulých letech požádal desítky reportérů a editorů vydavatelství Bloomberg, aby nominovali kandidáty. Pak panel vedoucích redaktorů hlasováním zúžil peloton z více než sta jmen na padesát. Oceňoval se nedávný výkon, ne celoživotní dílo. Takže to, že někdo nadělal v minulosti miliardy, nestačilo. Investoři sice dokáží zahýbat trhy, avšak někdy se trhy pohybují proti nim, což je degradovalo

Britská premiérka Theresa Mayová je letos v čele žebříčku. Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com
Britská premiérka Theresa Mayová je letos v čele žebříčku. Foto:
Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock.com

Některé osobnosti byly jasnou volbou jako na 13. místě Jamie Dimon, šéf nejhodnotnější banky světa JPMorgan Chase. Totéž platí i pro guvernéra Čínské lidové banky Čou Siao-čchuana (14.), protože rozhodování o trzích je součástí popisu jeho práce. Předsedkyně Fedu Janet Yellenová může uklidnit nebo rozvášnit trhy pouhou větou. Někteří ředitelé firem dokážou tlačit akcie nahoru nebo dolů jen tím, že mluví. To je důvod, proč je v žebříčku Warren Buffett. Technologičtí manažeři Elon Musk, šéf firmy Tesla Motors (11.) a Travis Kalanick, generální ředitel Uberu (40.), vytvářejí dost rozruchu, aby dokázali přitáhnout kapitál k sobě.

Význam čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nelze přeceňovat, byť táhne páky ekonomiky, která, ať lepší či horší, je největším zdrojem globálního růstu. Naproti tomu, aktuální dění dovedlo na vrchol žebříčku britskou premiérku Theresu Mayovou. Brexit, který ji dostal do křesla, byl ekonomický a politický šok. Jak se Velké Británii podaří odpojit od Evropské unie, bude do značné míry záležet na světě financí, a bude to Mayová, kdo má tento chaotický rozvod řídit.

Některá ze jmen v žebříčku seznamu dovedou ovlivňovat veřejné mínění – jako třeba nositel Nobelovy ceny za ekonomii univerzitní profesor Joseph Stiglitz (29.). A kdo jiný než komik John Oliver (50.) dovede ve svém pořadu na HBO maniakálně vysvětlit velmi složité finanční záležitosti. Díl o dluhovém debaklu Portorika nasbíral na YouTube více než pět milionů zhlédnutí.

1. Theresa Mayová – Prošla finančním, politickým a ekonomickým zemětřesením po referendu 23. června. Rychle získala půdu pod nohama. Může pro banky, pojišťovny a investiční společnosti při vyjednávání s Evropskou unií mnohé získat, třeba aby mohly svůj byznys dělat dál z Londýna. V sázce je i evropské finanční centrum – City.

2 – 3. Donald Trump a Hillary Clintonová – O prezidentských kandidátech bylo a ještě bude napsáno mnohé. Oba jsou dostatečně známé osobnosti, jež není třeba představovat.

4. Si Ťin-pching – Čínský prezident silně ovlivňuje globální ekonomický růst. Dokud Britové neudělali rozruch v Evropě svým brexitem, celý svět se díval jen na Čínu. Její prezident však dál usiluje o to, aby ekonomický růst do roku 2020 neklesl pod 6,5 %, a brání rostoucímu spirálovitému zadlužování. Kdyby se ve své pozici zachvěl, světové trhy by se přikrčily v koutě.

5. Jeff Bezos – šéf Amazonu. Zdá se, že všichni jdou proti němu. On se ale dívá na své soupeře a rozhoduje o tom, co udělají. Walmart se čtyřikrát větším obratem a s třetinovou hodnotou koupil za 3,3 miliardy dolarů Jet.com. Čínská internetová společnost Alibaba se vytasila se službami velmi podobnými Amazonu. FedEx a UPS se třesou před jeho záměrem pořídit si flotilu letadel a dokonce i drony, aby své zboží mohl sám doručovat. Letos předstihl v tabulce boháčů legendárního Warrena Buffetta a je na třetím místě s majetkem odhadovaným indexem Bloombergu se 68 miliardami čistého jmění.

6. Angela Merkelová – Německá kancléřka ztrácí podporu kvůli imigrantům, ale stále dál šéfuje největší ekonomice Evropy. V roce 2017 půjde do voleb o čtvrtý mandát v čele Německa.

7. Mario Draghi – Prezident Evropské centrální banky stojí v jejím čele bezmála pět let. Brexit přešel bez mrknutí oka a dál pokračuje ve své dluhopisové bonanze. Z Franfurktu nad Mohanem dělá, co může, aby probudil 19 zemí eurozóny k růstu. Zatím je však skeptický.

8. Janet Yellenová – Předsedkyně amerického Fedu. Když po sedmi letech loni v prosinci zvýšila téměř nulové úrokové sazby, nenastal kolaps americké ekonomiky ani to nerozvrátilo trhy, jak prorokovali její oponenti. S rostoucí politickou polarizací v zemi dál drží své kritiky na uzdě.

9. Warren Buffett – Zakladatel společnosti Berkshire Hathaway koupil v Dánsku výrobu zařízení pro drůbežářský průmysl a v Bostonu výrobu šperků. To však neznamená, že už nemá sílu na velké věci. Jeho podíl v Applu se ve druhém čtvrtletí zvýšil na 55 %.

10. Sérgio Moro – Brazilský federální soudce a jeho tým strávili dva roky pátrání na čtyřech kontinentech po úplatkářském skandálu za dvě miliardy dolarů. Brazilský akciový index pak letos přidal 30 % a zdá se, že oživení přichází. Jeho úsilí pomohlo Brazílii z nejhorší recese století a vytvořilo politické klima pro odstranění prezidentky Dilmy Roussefetové. Investoři začali věřit tomu, že byznys se dá dělat i bez korupce.

Padesát nejvlivnějších podle Bloombergu

50. John Oliver
49. Larry Summer
48. Jim Coulter
47. Mary Barraová
46. Blythe Mastersová
45. Ken Moelis
44. Raj Chetty
43. Wang Jianlin
42. Prince Mohammed bin Salman
41. Jorge Paulo Lemann
40. Travis Kalanick
39. Mark Zuckerberg
38. Ruth Poratová
37. Margrethe Vestagerová
36. Robert Gordon
35. Marc Benioff
34. Lael Brainardová
33. Michael Pettis
32. Paul Singer
31. Stephen Schwarzman
30. Vladimír Putin
29. Joseph Stiglitz
28. Mark Carney
27. Paul Taubman
26. Charles Scharf
25. Masayoshi Son
24. Mary Erdoesová
23. John Stumpf
22. Jeffrey Gundlach
21. Sergio Ermott
20. Carl Icahn
19. Loretta Lynchová
18. Jay Y. Lee
17. Jack Ma
16. Larry Fink
15. Lloyd Blankfein
14. Čou Siao-čchuan
13. Jamie Dimon
12. Bill McNabb
11. Elon Musk
10. Sérgio Moro
9. Warren Buffett
8. Janet Yellenová
7. Mario Draghi
6. Angela Merkelová
5. Jeff Bezos
4. Si Ťin-pching
2.-3. Hillary Clintonová
2.-3. Donald Trump
1. Theresa Mayová

(rek)

Další z kategorie Články