S odvoláním na projev hlavního ekonoma Bank of England Andyho Haldaneho, Michael Hartnett (Bank of America Merrill Lynch) a jeho tým nedávno v poznámce pro klienty sdíleli následující graf, který ukazuje, jak nízko dnešní ceny jsou ve srovnání s dřívějšími etapami historie.
Do 18. století graf kopíruje nejnižší známé úroky na světě, mimo jiné sleduje výši úroků v Babylonii, Řecku nebo Římské říši, v pozdější době v Nizozemsku nebo Itálii. Po 18. století graf kopíruje výši krátkodobých úroků v dominantní světové ekonomice (do roku 1918 Spojené království, poté Spojené státy). Ve Spojených státech nyní centrální banka základní úrokovou sazbu drží již od konce roku 2008 mezi 0 a 0,25 %.
Je patrné, že s výjimkou současnosti byly krátkodobé úroky nejnižší po roce 1935 v době Velké hospodářské krize v USA, předtím pak ještě na konci 19. století ve Spojeném království. Naopak nejvyšší byly krátkodobé úroky v Mezopotámii kolem roku 3000 př. n. l. a v 18. století př. n. l. v Babylonii, kdy dosahovaly 20%. V novodobé historii se krátkodobé úroky nejvýše dostaly ve Spojených státech v 80. letech 20. století, kdy atakovaly 16%.
Zroj: Bank of America Merrill Lynch, Bank of England, Trader and His Shadow
Náhledové photo: Shutterstock