Zlato (oz) / USD
2 345,30
1,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vývoz z Číny v dubnu silně vzrostl

Vývoz z Číny se v dubnu meziročně zvýšil o 32,3 procenta na 263,9 miliardy dolarů (5,6 bilionu Kč), zatímco růst dovozu činil 43,1 procenta a byl nejvýraznější za deset let. Oznámil to dnes čínský celní úřad. V obou případech je to vyšší růst, než čekali analytici. Za překvapivým výsledkem je silná spotřebitelská poptávka, zejména pak ve Spojených státech.

Exportu pomohlo relativně brzké znovuotevření čínské ekonomiky a poptávka po rouškách a dalších zdravotnických pomůckách. Foto: iStock

Dubnový růst vývozu je v souladu s růstem v předchozím měsíci, je ale o něco slabší než v prvních dvou měsících roku. To činil 60,6 procenta, což ale nelze zcela srovnávat, protože Čína se na začátku loňského roku potýkala se silnou vlnou epidemie. Růst dovozu pak zrychlil z březnového tempa 38,1 procenta.

„Růst vývozu z Číny svou silou opět překvapil,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management Č‘-wej Čang. Upozornil, že k růstu vývozu pravděpodobně nejvíce přispěly dva hlavní faktory. Jedním je prudký růst americké ekonomiky, druhým koronavirová krize v Indii. V jejich důsledku se některé zakázky přesunuly do Číny.

Vývoz do Spojených států se zvýšil o 30,8 procenta na 42 miliard dolarů, a to navzdory trvající celní válce mezi Pekingem a Washingtonem. Dovoz amerického zboží do Číny pak meziročně vzrostl o 23,5 procenta na 13,9 miliardy dolarů.

Obchodní přebytek Číny ve vztahu ke zbytku světa se tak v dubnu meziročně snížil o pět procent na 42,8 miliardy dolarů. To znamená, že poptávka se v Číně zotavuje rychleji než v jiných zemích. Politicky citlivý přebytek vůči Spojeným státům se zvýšil o 33,4 procenta na 28,1 miliardy dolarů.

Exportu pomohlo relativně brzké znovuotevření čínské ekonomiky a poptávka po rouškách a dalších zdravotnických pomůckách. Vlády některých zemí ale znovu zavádějí opatření proti šíření nového koronaviru, která omezují obchodní aktivity. Obchodníky teď bude především zajímat, co by mohl americký prezident Joe Biden podniknout ve sporu o cla.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika