
V roce 2011 měla tato jihoamerická země v rezervách asi 30 miliard dolarů, v roce 2015 to ještě bylo 20 miliard dolarů, informuje zpravodajský server UPI. Asi 7,7 miliardy z venezuelských devizových rezerv tvoří zlato. Počátkem minulého roku Venezuela prodalo více než 40 tun zlata v hodnotě přibližně 1,7 miliardy dolarů, aby mohla zaplatit své dluhy.
Venezuela čelí politické a ekonomické krizi, v níž základní zboží, jako jsou potraviny a léky jsou nedostatkovým zbožím, často dokonce zcela nedostupným. Ekonomická komise OSN pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast předpovídá, že letos se venezuelský hrubý domácí produkt sníží o další čtyři procenta. Mezinárodní měnový fond navíc prognózuje inflaci ve výši 1600 procent. Loni to bylo 470 procent.
Venezuela proto musela sáhnout k zavedení bankovek s vyšší nominální hodnotou. Největší hodnotu do minulého roku měla bankovka v hodnotě 100 bolívarů – její kurz ale nyní odpovídá zhruba dvěma americkým centům a náklady na tisk přesahovaly jejich hodnotu. Pro Venezuelany to v praxi znamenalo platit i za běžné potraviny a zboží hromadou bankovek, jež často museli přinášet v igelitkách. Ty nové, v hodnotách 500 až 20 tisíc bolívarů, jim mají nákupy ulehčit. Stovky budou zcela staženy z oběhu.
Vláda musela kvůli nedostatku potravin vyhlásit stav ekonomické nouze, obchody a sklady s potravinami střeží armáda. Hospodářská krize způsobená socialistickou vládou prezidenta Nicolase Madura „podle průzkumu z roku 2016 způsobila, že u téměř 75 procent populace se kvůli nedostatku správné výživy snížila váha v průměru o sedm kilogramů,“ doplňuje agentura UPI.
(rek)