Zlato (oz) / USD
1 993,69
2,66 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Venezuela: Devizové rezervy sotva stačí na dluhy

Centrální venezuelská banka oznámila, že země má 10,5 miliard dolarů v devizových rezervách, z toho největší část ve zlatě. To však potvrzuje pokles rezerv, který od roku 2011 představuje 66 procent. Venezuela má také nezaplacené splátky dluhu, jež by měla uhradit v roce 2017 ve výši 7,2 miliardy dolarů. To by mohla být předzvěst státního bankrotu v příštích dvou letech. Krizi by však mohly oddálit vyšší příjmy z prodeje ropy.

Mezinárodní měnový fond prognózuje Venezuele inflaci ve výši 1600 procent. Loni to bylo 470 procent. Foto: iStock

V roce 2011 měla tato jihoamerická země v rezervách asi 30 miliard dolarů, v roce 2015 to ještě bylo 20 miliard dolarů, informuje zpravodajský server UPI. Asi 7,7 miliardy z venezuelských devizových rezerv tvoří zlato. Počátkem minulého roku Venezuela prodalo více než 40 tun zlata v hodnotě přibližně 1,7 miliardy dolarů, aby mohla zaplatit své dluhy.

Venezuela čelí politické a ekonomické krizi, v níž základní zboží, jako jsou potraviny a léky jsou nedostatkovým zbožím, často dokonce zcela nedostupným. Ekonomická komise OSN pro Latinskou Ameriku a karibskou oblast předpovídá, že letos se venezuelský hrubý domácí produkt sníží o další čtyři procenta. Mezinárodní měnový fond navíc prognózuje inflaci ve výši 1600 procent. Loni to bylo 470 procent.

Venezuela proto musela sáhnout k zavedení bankovek s vyšší nominální hodnotou. Největší hodnotu do minulého roku měla bankovka v hodnotě 100 bolívarů – její kurz ale nyní odpovídá zhruba dvěma americkým centům a náklady na tisk přesahovaly jejich hodnotu. Pro Venezuelany to v praxi znamenalo platit i za běžné potraviny a zboží hromadou bankovek, jež často museli přinášet v igelitkách. Ty nové, v hodnotách 500 až 20 tisíc bolívarů, jim mají nákupy ulehčit. Stovky budou zcela staženy z oběhu.

Vláda musela kvůli nedostatku potravin vyhlásit stav ekonomické nouze, obchody a sklady s potravinami střeží armáda. Hospodářská krize způsobená socialistickou vládou prezidenta Nicolase Madura „podle průzkumu z roku 2016 způsobila, že u téměř 75 procent populace se kvůli nedostatku správné výživy snížila váha v průměru o sedm kilogramů,“ doplňuje agentura UPI.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika