Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ruská centrální banka zvýšila kvůli inflaci základní úrok na 13 procent

Ruská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 13 procent. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Svůj krok zdůvodnila inflačními tlaky, k nimž přispívá růst domácí poptávky, se kterou zatím růst výrobních kapacit nedrží krok. Značný vliv má také oslabení rublu v letních měsících.

Ruská centrální banka
Ruská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 13 procent. Foto: iStock

Ruská měnová autorita přistoupila ke zvýšení základní sazby už potřetí v řadě. V polovině srpna tak učinila zcela nečekaně a mimo své řádné zasedání. Tehdy základní úrok zvýšila o masivních 350 bazických bodů, tedy o 3,5 bodu procentního.

„Bank Rossiji zváží nezbytnost dalšího zvýšení základní sazby na příštích zasedáních,“ stojí v dnešním sdělení. Bank Rossiji je oficiální název ruské centrální banky.

Centrální banka zároveň zvýšila odhad míry inflace ke konci letošního roku na 6,0 až 7,0 procenta, zatímco dosud počítala s inflací 5,0 až 6,5 procenta. K datu 11. září se spotřebitelské ceny v Rusku zvyšovaly ročním tempem 5,33 procenta, zatímco centrální banka má inflační cíl na čtyřech procentech.

V srpnu centrální banka mimořádně zvýšila sazby v reakci na rychlé oslabování rublu. Dolar se tehdy k ruské měně dostal nad hranici 100 rublů a hlasy ke zpřísnění měnové politiky v té době zazněly i z Kremlu. Dnešní zvýšení základní sazby je v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters.

Loni na konci února centrální banka v nouzovém opatření zvýšila základní úrok z 9,50 na 20 procent. Tímto zcela výjimečným krokem byla nucena reagovat na zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu, po kterém se Ruská federace ocitla pod silným mezinárodní tlakem. Zemi tehdy začal opouštět zahraniční kapitál, zhroutil se akciový trh v Moskvě a rubl výrazně oslabil. Centrální banka tak musela tlumit negativní dopady takového vývoje.

Po zklidnění situace mohla centrální banka začít měnovou politiku postupně uvolňovat. Už loni na podzim byla základní úroková sazba na 7,50 procenta, kde vydržela až do letošního léta. Když ale citelný pokles kurzu rublu kvůli napjatému trhu práce, silné spotřebitelské poptávce a vysokým rozpočtovým deficitům zhoršil inflaci, byla centrální banka nucena začít měnovou politiku znovu zpřísňovat.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika