Spojené státy oznámily, že s EU, Kanadou a Mexikem jednání o trvalé výjimce prodlužují o „závěrečných“ 30 dní. „Ve všech těchto jednáních se vláda zaměřuje na kvóty, které omezí dovoz, zabrání překládce a ochrání národní bezpečnost,“ uvádí se v prohlášení USA.
„Evropská unie dává trvale najevo ochotu diskutovat o aktuálních otázkách vzájemného přístupu na trh, ale dala také najevo, že jako dlouhodobý partner a přítel Spojených států nebude vyjednávat pod tlakem hrozeb. Každý budoucí transatlantický pracovní program musí být vyvážený a vzájemně výhodný,“ upozornila v prohlášení EK.
Prodloužení nejistoty na trhu
Komise nyní vzala rozhodnutí USA na vědomí s tím, že krok jen prodlužuje nejistotu na trhu a už nyní ovlivňuje obchodní rozhodování. Opatření proti EU nemohou být podle komise zdůvodňována otázkou americké národní bezpečnosti.
Německo po prodloužení výjimky uvedlo, že očekává trvalé řešení celní otázky. Úřad kancléřky Angely Merkelové sdělil, že Berlín se nyní jako člen EU zapojí do diskuze o tom, jak v jednání pokračovat. „Transatlantické ekonomické vztahy mají obrovský význam pro obě strany. Ani EU a ani USA tak nemohou mít zájem na vyhrocování svých obchodních vztahů,“ uvedlo kancléřství s tím, že naopak obě strany z prohloubení obchodní spolupráce budou těžit.
Evropské sdružení výrobců oceli Eurofer označilo americký krok za „vítaný, i když jen dočasný“ a také podle něj se Washington rozhodl pro pokračující nejistotu v mezinárodním obchodu. EU podle šéfa sdružení Axela Eggerta nesmí podlehnout jednostranným obchodním opatřením a dál musí prosazovat mnohostranná řešení problémů v rámci pravidel Světové obchodní organizace (WTO).
Diskuse budou pokračovat
Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmströmová byla v minulých týdnech opakovaně v kontaktu s americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem a tyto diskuse budou podle EK pokračovat. Oba politici spolu naposledy hovořili telefonicky v pondělí, minulý týden také ve Washingtonu s Trumpem jednala osobně nejen Merkelová, ale také francouzský prezident Emmanuel Macron.
Evropská komise připomněla, že Evropa není zdrojem nadměrné kapacity v produkci ocele a hliníků. „EU se naopak v posledních měsících na nejrůznějších úrovních zapojovala spolu s USA a dalšími partnery do snah najít řešení této otázky,“ dodala EK.
Kvóty na dovoz odmítla i Kanada
Trump rozhodl o uvalení cla na dovoz ocele ve výši 25 procent a desetiprocentního cla na dovoz hliníku v březnu. EU a šesti dalším zemím však Trump udělil dočasnou výjimku z placení cel do 1. května s tím, že do té doby se budou USA snažit se všemi partnery vyjednat dlouhodobé dohody o trvalém vyjmutí z placení cla.
Washington to ale podle médií v případě EU podmiňoval dobrovolným omezením vývozu na 90 procent průměrné úrovně z let 2016/2017, což unie odmítla. Kvóty na dovoz odmítly i Mexiko a Kanada, která je největším vývozcem ocele do USA.
EU každoročně vyveze do Spojených států ocel za 6,4 miliardy eur (163,8 miliardy Kč). Unie pohrozila, že pokud budou cla platit, zavede vlastní odvetná cla na nejrůznější americké zboží od kosmetiky po motocykly, jehož roční hodnota dovozu do EU dosahuje 2,8 miliardy eur. Kvůli postupu USA se už EU obrátila na WTO.
(ČTK)