Zlato (oz) / USD
2 334,42
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Oligarcha Magomedov za mřížemi

Ruské úřady v sobotu zatkly miliardáře Zijavudina Magomedova (49) na základě obvinění z defraudace 2,5 miliardy rublů (asi 35 milionů dolarů). Jde o jedno z nejvýznamnějších trestních stíhání ruského magnáta za poslední léta. Jeden z nejbohatších Rusů podniká ve stavebnictví a logistice prostřednictvím skupiny Summa. Další investice vložil například do amerických technologických podniků včetně projektu Virgin One Hyperloop.

Miliardář Zijavudin Magomedov byl zatčen na základě obvinění z defraudace 2,5 miliardy rublů. Reprofoto: Rossija24

Zijavudin Magomedov obvinění samozřejmě popírá, ale soudce nařídil dvouměsíční vazbu. Byl zadržen společně s obchodním partnerem a bratrem Magomedem Magomedovem a Arturem Maksidovem, šéfem firmy Intex, která se na podvodech měla podílet částkou několika set milionů rublů. Také tito podnikatelé budou ve vazbě minimálně do 30. května. Zadržení obžalovaných bylo podle deníku Kommersant (Obchodník) výsledkem významné speciální operace prováděné v 25 regionech Ruska.

Magomedov se měl zpronevěry státních dotací dopustit ve více případech. Jedním z nich jsou dodávky nekvalitních materiálů na výstavbu stadionu Arena Baltika, kde mělo dojít k obohacení o 752 milionů rublů. Vyšetřovatelé podle deníku Kommersant disponují dostatečnými důkazy. Právě stadión pro fotbalové mistrovství světa v Kaliningradu byl při výstavbě nejvíc problematický a vykazoval četné dodavatelské skluzy. Už minulý rok byli někteří domácí činovníci v souvislosti touto stavbou uvězněni.

Důvody vazby

Podle moskevské prokurátorky Marie Sizincevové jednali zadržení jako součást organizované zločinecké skupiny a pokusili se vyvíjet nátlak na svědky. Nabídku Magomedova, že do tří dnů složí kauci 35 miliónů dolarů, odmítla. Podle soudce, který o vazbě rozhodoval, má Magomedov přístup k vlastnímu letadlu a k majetku offshorových firem v zahraničí. Den předtím, než byl zadržen, si rezervoval let z Moskvy do Miami. Magomedov to vysvětlil tím, že potřebuje operaci ve Spojených státech.

Podle oligarchova advokáta Alexandra Veršinina nejsou proti jeho klientovi silné důkazy. Jedná se pouze o nevěrohodná svědectví spolupracovníků a informace z internetu. Společnost Summa uvedla, že podá proti rozhodnutí soudu odvolání a bude spolupracovat při vyšetřování.

„Vyšetřování první kauzy začalo už v roce 2014. Poté bylo zahájeno dalších sedm – šest kvůli podvodům a jedno kvůli zpronevěře. Vyšetřovatelé se od minulého podzimu snažili se Ziyavudinem Magomedovem komunikovat, ale bez úspěchu – nepodařilo se ho osobně najít a v reakci na předvolání právníci jen oznámili, že je zaneprázdněn a nemůže přijít,“ dodal Kommersant. Byly nalezeny i neregistrované zbraně.

Kreml a spol.

Magomedov je součástí skupiny ruských miliardářů, kteří jsou loajální vůči Kremlu, ale nejsou v nejužším kruhu prezidenta Vladimíra Putina. Někteří členové této skupiny podle agentury Reuters tvrdí, že jsou vytlačováni z byznysu tvrdými ekonomickými sankcemi Západu vůči Rusku a mocnými státními firmami, které jsou téměř ve všech odvětvích tamní ekonomiky.

„V minulých případech, kdy byli oligarchové stíháni, někteří z podnikatelské komunity v Rusku uvedli, že mnozí magnáti jsou obětí spiknutí Kremlu nebo s Kremlem politicky spřízněných obchodních konkurentů. Lidé obeznámení s ruským soudním systémem tvrdí, že případy korupce jsou zřídka kdy vyrobeny na zakázku, ale že zákon je uplatňován selektivně a že trestní stíhání může být ovlivněno vnějšími faktory,“ píše Reuters.

Jeden z mnoha

Zijavudin Magomedov se v loňském roce s majetkem 1,4 miliardy dolarů umístil na 63. místě seznamu nejbohatších Rusů časopisu Forbes. V lednu byl ministerstvem financí USA zařazen do skupiny 96 oligarchů pohybujících se kolem Putina.

Jeho fond Caspian Venture Capital vložil investice do Uberu. Společnost Diamond Foundry vyrábí umělé diamanty a firma Peek se zabývá využíváním volnočasových aktivit. Magomedov je také spoluzakladatelem společnosti Virgin Hyperloop One založené v Los Angeles, které šéfuje Richard Branson. Jedná se o jednu z několika firem, které vyvíjejí futuristický trubicový dopravní systém pro vysokorychlostní přepravu osob. Spolupracuje rovněž s novorossijským komerčním přístavem, ruským monopolem Transněft a dopravní skupinou Fesco.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika