Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Na nové britské bankovce bude tvář matematika Alana Turinga

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických tajných kódů, zvolila britská centrální banka pro novou bankovku v hodnotě 50 liber (1425 Kč). V oběhu se má nová bankovka objevit do konce roku 2021.

Turing na rubu bankovky nahradí vynálezce parního stroje Jamese Watta a jeho obchodního partnera Matthewa Boultona. Foto: Bank of England

Turing na rubu bankovky nahradí vynálezce parního stroje Jamese Watta a jeho obchodního partnera Matthewa Boultona. V této podobě byla bankovka uvedena do oběhu poprvé v roce 2011.

Bankovka v hodnotě 50 liber je nejvyšší bankovou v oběhu, avšak jen velmi málo se používá při denních transakcích. Britové u větších nákupů dávají přednost platebním kartám. V současnosti je v oběhu asi 344 milionů bankovek s nominální hodnotou 50 liber, které tak mají celkovou hodnotu 17,2 miliardy liber (490 miliard Kč), uvedla britská centrální banka. Nová bankovka je plastová, je tedy odolnější a hůře padělatelná.

Guvernér centrální banky Mark Carney řekl, že Turing byl zakladatel počítačové vědy a umělé inteligence i válečný hrdina. „Příspěvky Alana Turinga byly dalekosáhlé a průlomové,“ uvedl Carney, který přijal konečné rozhodnutí o výběru.

Turingův elektromechanický stroj, předchůdce moderních počítačů, rozluštil kód Enigma používaný nacistickým Německem a pomohl spojencům vyhrát druhou světovou válku.

Po válce byl Turing stíhán za homosexualitu, která byla tehdy nezákonná. V roce 1954 spáchal sebevraždu, otrávil se kyanidem. Bylo mu 41 let. V roce 2009 se dočkal omluvy od vlády za příkoří, které mu způsobilo odsouzení za homosexualitu. V roce 2013 mu královna posmrtně udělila milost. Na jeho počest je od roku 1966 udílena Turingova cena, která patří mezi nejvýznamnější ocenění v informatice.

Kromě Turinga jsou na bankovce také matematické vzorce a obrázek pilotního počítače a technických výkresů přístroje použitého pro rozluštění kódu Enigma. Je tam i Turingův citát o vzestupu inteligence strojů: „Toto je pouze předzvěst toho, co přijde, a jen stín toho, co bude.“

Před časem se uvažovalo, že bankovka v hodnotě 50 liber bude stažena z oběhu. Úřady se totiž obávaly, že padesátilibrovka se příliš často zneužívá při nekalých transakcích, zatímco běžní občané ji používají jenom zřídka. Ředitel banky Standard Chartered tuto bankovku kdysi dokonce označil za „měnu zkorumpovaných elit, zločinu všeho druhu a daňových úniků“. Britská vláda se nakonec rozhodla, že padesátilibrová bankovka v oběhu zůstane.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika