List The Guardian informoval o zavedení pěti procentní daně z přidané hodnoty na vybrané zboží v Saúdskoarabském království. Vláda se také podle The Guardianu odhodlala k „nevídanému“ ukončení subvencování cen pohonných hmot a veřejných služeb. Země se snaží diverzifikovat ekonomiku mimo ropný sektor a plánuje tak do roku 2020 vyrovnat své vysoce deficitní hospodaření.
Jen za minulý rok skončila státní kasa Saúdské Arábie ve schodku bezmála 17 % HDP. Státní pokladna sice pro letošek přepokládá schodek veřejných financí ve výši 7,7 % HDP, podle jiných odhadů však nijak výrazně neklesne pod 11 %.
Saúdská Arábie již dřív přistoupila ke škrtání v platech vládních činitelů, zmrazení platů státních zaměstnanců či vydávání dluhopisů. Přesto však úvěrový rating země postupně klesá. Agentura Moody’s proto minulý rok přistoupila k dalšímu snížení ratingu země na stupeň A1, což je podle definice vyšší střední známka.
Rezervy mizí, výhled se nelepší
Život vysoce nad poměry může země z rozpočtových přebytků nahromaděných v době vysokých cen ropy financovat ještě pěknou řádku let, ale její devizové rezervy mizí závratným tempem. Z rekordních hodnot, jež kulminovaly v srpnu 2014, do října minulého roku již devizové rezervy země poklesly o více než 200 miliard dolarů. Za dva roky tak země přišla o úspory zhruba ve výši ročního HDP celé České republiky.
Ceny ropy se v poslední době sice odrazily ode dna, čímž pomohly kompenzovat nejhorší dopad nízkých cen černého zlata na rozpočet Saúdské Arábie, ale podle některých analytiků je současný růst jen záchvěvem v dlouhodobě klesajícím trendu. Ceny ropy mohou podle některých odhadů klesnout zpět do třicetidolarového pásma a vydržet tam pěkně dlouho (zde). Saúdská Arábie se tak v budoucnu možná nevyhne dalším „nevídaným“ opatřením.
(ska)