Zlato (oz) / USD
1 909,89
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nevídaná opatření: Saúdská Arábie zavádí daně a přestává subvencovat paliva

Štědrý stát a minimální daně přestávají být v Saúdskoarabském království jistotou. Devizové rezervy země rychle klesají, zatímco v rozpočtu veřejných financí řádí deficit. Vyhlídky do budoucna nejsou nijak růžové a země zavádí „nevídaná“ opatření jako ukončení subvencí pohonných hmot nebo daně.

Štědrý stát a minimální daně přestávají být v Saúdskoarabském království jistotou. Foto: iStock
Štědrý stát a minimální daně přestávají být v Saúdskoarabském království jistotou. Foto: iStock

List The Guardian informoval o zavedení pěti procentní daně z přidané hodnoty na vybrané zboží v Saúdskoarabském království. Vláda se také podle The Guardianu odhodlala k „nevídanému“ ukončení subvencování cen pohonných hmot a veřejných služeb. Země se snaží diverzifikovat ekonomiku mimo ropný sektor a plánuje tak do roku 2020 vyrovnat své vysoce deficitní hospodaření.

Jen za minulý rok skončila státní kasa Saúdské Arábie ve schodku bezmála 17 % HDP. Státní pokladna sice pro letošek přepokládá schodek veřejných financí ve výši 7,7 % HDP, podle jiných odhadů však nijak výrazně neklesne pod 11 %.

Saúdská Arábie již dřív přistoupila ke škrtání v platech vládních činitelů, zmrazení platů státních zaměstnanců či vydávání dluhopisů. Přesto však úvěrový rating země postupně klesá. Agentura Moody’s proto minulý rok přistoupila k dalšímu snížení ratingu země na stupeň A1, což je podle definice vyšší střední známka.

Rezervy mizí, výhled se nelepší

Život vysoce nad poměry může země z rozpočtových přebytků nahromaděných v době vysokých cen ropy financovat ještě pěknou řádku let, ale její devizové rezervy mizí závratným tempem. Z rekordních hodnot, jež kulminovaly v srpnu 2014, do října minulého roku již devizové rezervy země poklesly o více než 200 miliard dolarů. Za dva roky tak země přišla o úspory zhruba ve výši ročního HDP celé České republiky.

Ceny ropy se v poslední době sice odrazily ode dna, čímž pomohly kompenzovat nejhorší dopad nízkých cen černého zlata na rozpočet Saúdské Arábie, ale podle některých analytiků je současný růst jen záchvěvem v dlouhodobě klesajícím trendu. Ceny ropy mohou podle některých odhadů klesnout zpět do třicetidolarového pásma a vydržet tam pěkně dlouho (zde). Saúdská Arábie se tak v budoucnu možná nevyhne dalším „nevídaným“ opatřením.

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika