Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Přebytek ropy na dlouho srazí ceny ke 30 dolarům za barel

Shawn Driscoll už správně odhadl propad cen ropy v roce 2014. Současné cenové úrovně ropy však vidí jako strop. Vyššímu růstu cen brání strukturální přebytek komodity na trhu a vyšší efektivita severoamerických těžařů. Ceny ropy podle něj opět klesnou až ke 30 dolarům za barel a dle historických dat mohou nízko vydržet i bezmála dvacet let.

Strukturální problém s přebytkem ropy na trhu nevyřeší ani nedávná dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu o omezení těžby. Foto: iStock
Strukturální problém s přebytkem ropy na trhu nevyřeší ani nedávná dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu o omezení těžby. Foto: iStock

Shawn Driscoll z fondu T Rowe Price spravující aktiva v hodnotě 3,6 miliardy dolarů, v rozhovoru pro server MarketWatch řekl, že současný růst cen ropy neodráží fundamentální faktory na trhu. Muž, jenž správně odhadl několik zvratů na trhu s černým zlatem včetně propadu cen v roce 2014, nyní očekává návrat cen ropy na úrovně kolem 30 dolarů za barel.

Ropa je podle něj v dlouhodobém sestupném trendu, který potrvá, dokud se nevyřeší strukturální problémy s přebytkem komodity na trhu. Ceny ropy však od února minulého roku z rekordních minim kolem 26 dolarů za barel vzrostly už na více než dvojnásobek. Ropa se tím stala jednou z nejvýdělečnějších komodit minulého roku.

„Nemyslíme si, že tato rally ještě potrvá. Cenový vrchol vidíme někde kolem současných úrovní koncem prvního nebo začátkem druhého čtvrtletí,“ uvedl Driscoll a doplnil: „Nemyslím si, že z dlouhodobého hlediska došlo k nějaké změně. Vidíme to jako typickou proti-trendovou rally, ke kterým dochází v průběhu dlouhodobých poklesů trhu.“

Zahlcení trhu ropou

Strukturální problém s přebytkem ropy na trhu podle něj nevyřeší ani nedávná dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby. Země kartelu OPEC podle něj před začátkem planosti nedávno dohodnutých limitů zvýšily těžbu na maximum, aby ji následně omezily na dřívější úrovně. Severoameričtí těžaři navíc v mezidobí dokázali zvýšit efektivitu, takže při vyšších cenách jsou okamžitě zpět ve hře. Mnozí z nich pak budou raději těžit i pod náklady, než aby zkrachovali.

Driscoll upozornil, že poslední dva komoditní supercykly, neboli dlouhé růstové cykly, trvaly 13 let. Od roku 1968 až do roku 1981 a od 1998 až do 2011. Klesající trh mezi nimi pak trval 17 let. Současné tržní pohyby jsou pak podle něj velmi podobné těm z osmdesátých let.

„Myslím, že lidé jsou si jistí, že je s nejhorším konec, když vidí akcie zpět na maximech z roku 2014,“ řekl Driscoll. „Myslíme si ale, že ceny začínající trojkou uvidíme už v roce 2018,“ dodal.

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika