Zlato (oz) / USD
1 909,89
0,74 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jihokorejská centrální banka letos podruhé zvýšila úrokovou sazbu

Jihokorejská centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na jedno procento. Reagovala tím na obavy z rostoucí inflace a zadlužení domácností. Banka letos úrok zvýšila už podruhé, ekonomové její dnešní krok očekávali. V Jižní Koreji tak skončila éra téměř nulových úrokových sazeb, informuje agentura AP.

V srpnu se Jižní Korea stala první velkou asijskou ekonomikou, která od začátku pandemie covidu-19 zvýšila úrokové sazby. Foto: iStock

„Korejská ekonomika pokračuje ve zdravém oživení,“ uvedla centrální banka. „Měnová politika bankovní rady se bude nadále zaměřovat na oživení hospodářského růstu a stabilizaci inflace spotřebitelských cen na cílové úrovni ve střednědobém horizontu,“ dodala.

Banka také zvýšila výhled inflace na letošní rok na 2,3 procenta a na příští rok na dvě procenta. Podle ekonomů tím naznačuje, že bude sazby dál zvyšovat.

„Korejská centrální banka dala jasně najevo, že její hlavní prioritou je kontrola finančních rizik v prostředí prudce rostoucích cen nemovitostí a zadlužení domácností. Nejnovější údaje ukazují, že obojí nadále silně roste,“ uvedl ekonom Alex Holmes ze společnosti Capital Economics.

V srpnu se Jižní Korea stala první velkou asijskou ekonomikou, která od začátku pandemie covidu-19 zvýšila úrokové sazby. Šlo o první zvýšení sazeb v této zemi za téměř tři roky, a Soul se tak dostal do čela celosvětového úsilí o snížení obrovského množství stimulů zavedených s cílem zmírnit dopady pandemie.

Očekává se, že hlavní centrální banky po celém světě, včetně té amerického či britské, v nadcházejících měsících zpřísní měnovou politiku.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na začátku listopadu svou základní úrokovou sazbu skokově zvýšila, a to o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Je to nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Základní sazba ČNB je tak nejvyšší od prosince 2008.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika