Meziroční růst cen byl v dubnu o něco pomalejší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali, že zůstane na březnových pěti procentech. Meziměsíční růst cen v dubnu nicméně v souladu s očekáváním zrychlil na 0,4 procenta z březnových 0,1 procenta.
Fed minulý týden v rámci snahy o omezení inflace zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 5,00 až 5,25 procenta. Zároveň však naznačil, že by mohl zvyšování úroků pozastavit. Další zasedání, na kterém bude centrální banka rozhodovat o nastavení úrokových sazeb, se uskuteční v polovině června. „Nadále se domníváme, že data a finanční podmínky výrazně podporují červnové pozastavení (růstu úrokových sazeb),“ napsali ekonomové z investiční banky Morgan Stanley.
„Protože je nyní inflace v USA poprvé za dva roky pod pěti procenty, finanční trhy se budou domnívat, že světlo na konci tunelu začíná být jasnější a že nejhorší část inflace je již daleko za námi,“ uvedl analytik Richard Carter z firmy Quilter Cheviot. Upozornil nicméně, že inflace nadále zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem centrální banky.
Fed zahájil zvyšování úrokových sazeb loni v březnu. Základní sazba od té doby stoupla o pět procentních bodů, nyní se nachází na nejvyšší úrovni od roku 2006. Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala na 9,1 procenta, nejvýše od listopadu 1981. Od té doby postupně klesá.
Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v dubnu snížila o 0,1 procentního bodu na 5,5 procenta. Zůstává však poměrně vysoká, což podle analytiků naznačuje, že Fed bude ještě určitou dobu držet úrokové sazby na vysoké úrovni. „Inflace je stále příliš vysoká na to, aby Fed mohl polevit,“ uvedl ekonom James Knightley z banky ING.
(ČTK)