Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v USA v březnu klesla na pět procent, nejníže za téměř dva roky

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na pět procent z únorových šesti. Míra inflace se tak snížila už devátý měsíc za sebou a dostala se nejníže od května 2021. Vyplývá to ze zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters březnovou míru inflace odhadovali v průměru na 5,2 procenta.

Inflace USA
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zpomalil na pět procent z únorových šesti. Míra inflace se tak snížila už devátý měsíc za sebou. Foto: iStock

Takzvaná jádrové inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií, se ale v březnu v souladu s očekáváním zvýšila na 5,6 procenta z únorových 5,5 procenta. To by mohlo podpořit očekávání, že americká centrální banka (Fed) příští měsíc zvýší úrokové sazby o další čtvrtinu procentního bodu.

Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala na 9,1 procenta, nejvýše od listopadu 1981. Fed se pomocí zpřísňování měnové politiky snaží dostat inflaci pod kontrolu. V březnu tak zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Základní sazba je tak nejvýše od roku 2007.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v USA v březnu zpomalil na 0,1 procenta z únorových 0,4 procenta. Analytici meziměsíční růst cen odhadovali v průměru na 0,2 procenta.

Americký dolar v reakci na nečekaně nízkou březnovou inflaci v USA výrazně oslabil. Euro si vůči dolaru kolem 15:00 SELČ připisovalo zhruba půl procenta na 1,0970 USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika