Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index: Většina podílových fondů investorům letos vydělala, nejvíce ty akciové

Akciové fondy získaly od ledna do konce června v průměru 7,3 procenta, dluhopisové fondy 1,5 procenta, fondy peněžního trhu 2,4 procenta a realitní fondy 0,8 procenta. Naopak komoditní fondy ztratily průměrně 7,8 procenta. Vyplývá to z aktuálního Broker Consulting indexu podílových fondů za červen, který má ČTK k dispozici.

peníze, mince
Většina podílových fondů investorům v prvním pololetí vydělala. Foto: iStock

Nejvýkonnější byly v červnu akciové fondy, které kvůli posilování na americkém, evropském a zejména pak japonském trhu rostly v průměru o 2,88 procenta. Pokles o 0,39 procentního bodu byl z důvodu předpokládaného ochlazení realitního trhu naopak charakteristický pro nemovitostní fondy. „Akcie se tak staly nejvýkonnějším aktivem uplynulého měsíce,“ komentoval výsledky indexu hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Nižším tempem, a to pouze o 0,22 procenta, rostly v červnu dluhopisové fondy. Pomohla jim zejména makroekonomická data, která signalizují zpomalování tempa inflace. S uvedeným trendem by mělo být podle ekonomů navíc spojeno blížící se snižování úrokových sazeb. Další posilující třídou byly fondy peněžního trhu, které profitovaly z vysokých úrokových sazeb. Díky tomu dosáhly růstu 1,08 procenta, což bylo výrazně více, než tomu bylo v případě dlouhodobých dluhopisových fondů.

Dařilo se rovněž komoditním fondům, které rostly v průměru o 1,69 procenta. Navzdory rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížit těžbu ropy cena ropy stagnovala. Ostatní komodity ve sledovaném měsíci vykázaly smíšené výsledky. „V meziročním srovnání však můžeme stále vidět razantní pokles cen komodit, a to hlavně kvůli návratu energetických komodit k předkrizovým cenám a mírnému poklesu cen zlata a stříbra,“ dodal Novák.

Opačný trend byl v červnu spojený s nemovitostními fondy, jež po dlouhé době zaznamenaly meziměsíční pokles o 0,39 procenta. „Je velice pravděpodobné, že se u těchto fondů začíná projevovat ochlazení domácího nemovitostního trhu. Fondy však zatím nevykazují zvýšenou rozkolísanost, což může být výsledkem razantního meziročního zvýšení výnosů z nájmů prostřednictvím inflačních doložek, o něž se většina těchto fondů ve svých nájemních smlouvách opírá,“ doplnil investiční analytik Broker Consulting Tadeáš Chmelíček.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 29 miliard na 780 miliard korun.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika