Zlato (oz) / USD
1 958,95
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Evropské akcie zpevnily, pomohla tomu zpráva o vývoji inflace v USA

Evropské akcie zpevnily. Zmírnění spotřebitelské inflace ve Spojených státech posílilo naděje, že americká centrální banka (Fed) brzy ukončí zvyšování úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600, který stoupl o 1,5 procenta a uzavřel na 458,54 bodu, rostl již čtvrtý den za sebou.

index STOXX Europe 600
Panevropský index STOXX Europe 600, který stoupl o 1,5 procenta a uzavřel na 458,54 bodu, rostl již čtvrtý den za sebou. Foto: Google

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021. Pokles inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červnovou inflaci v průměru na 3,1 procenta.

Obchodníci očekávají, že Fed na svém červencovém zasedání zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Analytici však mají za to, že by centrální banka mohla vzhledem k klesajícímu trendu inflace brzy zvyšování úroků ukončit.

Britská centrální banka uvedla, že osm největších britských věřitelů nevykazuje žádné kapitálové nedostatky. Společnost Virgin Money si posléze připsala 11,5 procenta, akcie bank Lloyds, Barclays a HSBC posílily o zhruba tři procenta. Zisky těchto věřitelů zvedly hlavní index londýnské burzy FTSE 100 o 1,8 procenta. To vedlo k růstu i mezi evropskými bankami a zvýšilo jejich index o 1,9 procenta.

V důsledku růstu cen kovů a slabšího dolaru posílili nejvýrazněji ze sektorů těžaři, a to o 3,8 procenta. Dílčí technologický index posílily polovodičové firmy, například společnosti Aixtron, ASM International a Infineon, jejichž akcie si připsaly čtyři až 6,5 procenta poté, co investiční společnost Jefferies zvýšila jejich cílové ceny.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika