Spolkový statistický úřad oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v srpnu zpomalil na dvě procenta z 2,6 procenta v červenci. Německo je největší ekonomikou, která používá euro. V pátek zveřejní statistický úřad Eurostat údaje o srpnovém vývoji inflace v celé eurozóně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají pokles inflace na 2,2 procenta z 2,6 procenta v předchozím měsíci.
Evropská centrální banka (ECB) v červnu zahájila snižování úrokových sazeb, svou základní sazbu zredukovala o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. V červenci ponechala úroky beze změny, nevyloučila však jejich snížení na zářijovém zasedání.
Náladu na akciových trzích podpořily rovněž překvapivě příznivé údaje o vývoji americké ekonomiky. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se ve druhém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o tři procenta, zatímco růst v prvních třech měsících roku činil 1,4 procenta. Ministerstvo tak zlepšilo svůj červencový odhad, podle kterého růst ve druhém čtvrtletí dosáhl 2,8 procenta.
Akcie francouzských výrobců lihovin, například společností Rémy Cointreau a Pernod Ricard, posilovaly po zprávě, že Čína zatím nebude zavádět prozatímní cla na dovoz brandy ze zemí Evropské unie. Hlavní index pařížské burzy CAC-40 se zvýšil o 0,84 procenta a uzavřel na 7640,95 bodu.
(ČTK)