Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,14 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Drahé kovy letos zlevňují, průmyslové zdražily o desítky procent

Drahé kovy letos zlevňují, zlato o osm procent, stříbro o 12 procent a platina o 5,5 procenta. Opačný vývoj je u průmyslových kovů, jako jsou měď, zinek nebo hliník, které do konce října zdražily o desítky procent. ČTK to řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

Důvodem růstu ceny průmyslových kovů je oživení výroby po loňských lockdownech. Foto: iStock

Situace na komoditních trzích zůstává napjatá, ceny jsou díky rostoucí postcovidové poptávce vysoké. Bloomberg Commodity Index, který sleduje komoditní futures drahých kovů, energetiky a zemědělství, posílil během deseti měsíců o 32 procent a vystoupal na nejvyšší hodnoty od roku 2014. „S výjimkou drahých kovů rostou ceny komodit napříč celým jeho spektrem,“ uvedl analytik Portu Vratislav Zámiš.

Důvodem růstu ceny průmyslových kovů je podle Brávníka oživení výroby po loňských lockdownech. Zatímco měď posílila o 23 procent na 9,65 USD za kilogram, hliník zdražil o 37 procent na 2784 USD za tunu a zinek o 59 procent na 3036 USD za tunu.

„Zlato zažívá v posledním měsíci mírné oživení. Jeho cena se proti konci září zvýšila o zhruba 30 dolarů na 1790 dolarů za troyskou unci. To znamená pokles od začátku roku o osm procent, zatímco za tři čtvrtletí byl pokles zhruba o deset procent. Podobný pokles od začátku roku zažívá i stříbro, které se obchoduje okolo 23,9 USD za unci, tedy o 12 procent níže než na začátku roku,“ doplnil Brávník.

Zlato celý letošní rok podle něj zaznamenalo korekci abnormálního vývoje loni, kdy trh fungoval v nejistotě způsobené koronavirem. To cenu vyhnalo až na 2100 USD. Letošní nejvyšší kurz přes 1900 USD zlato dosáhlo na začátku června. „Současné oživení poptávky po zlatě je dáno obavami z inflace. Ta pak ze zlata dělá tradiční bezpečný přístav,“ dodal Brávník.

Platina se na konci října obchodovala okolo 1020 USD za unci a od začátku roku tak ztrácela 5,5 procenta. V říjnu umazala velkou část z 11procentní ztráty za tři čtvrtletí. Palladium ztrácelo proti lednu 16 procent. „Důvodem je stále omezená poptávka automobilek, nicméně inflační tlaky se mohou projevit ve zvýšeném zájmu o tyto kovy,“ podotkl Brávník.

Poprvé od roku 2014 vystoupala nad 80 dolarů ropa typu WTI. Během deseti měsíců vyrostla cena ropy o více než 72 procent . Rychlý nárůst cen lze sledovat i u zemního plynu. Kvůli obavám z nedostatku vyrostla tento rok jeho cena na amerických burzách o více než 130 procent. Ještě větší růst cen je na evropských burzách, kde ale v říjnu nastala výraznější korekce. Ta přišla po informacích z Ruska, které naznačilo že navýší množství vyvážené do Evropy, poznamenal Zámiš.

I tak je například cena britského zemního plynu vůči začátku roku o více než 220 procent vyšší. Vysoké zůstávají nadále i ceny kávy a cukru, které zvyšuje nepříznivé počasí v regionech pěstování. Cena kávy během deseti měsíců vyrostla o téměř 60 procent a v říjnu vystoupala na nejvyšší hodnoty od roku 2014. Cena cukru vyrostla od začátku roku o čtvrtinu, dodal Zámiš.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika