Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Digitální euro se rodí nenápadně

Zatímco svět je posedlý Trumpovými daněmi nebo tím, zda během své hospitalizace užívá kyslík, největší transformace v měnové historii se tiše odehrává v zákulisí. Prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová před pouhými dvěma týdny naznačila, jak blízko jsou USA ke komplexní revizi celého systému papírových peněz, když prohlásila, že „legislativa navrhuje, aby každý Američan měl ve Fedu (centrální banka) účet, na který by mohly být uloženy digitální dolary jako závazky Fedu, které by mohly být použity k nouzovým platbám“.

ECB se nyní rozhodne, zda nepřistoupit k vytvoření digitálního eura už do poloviny roku 2021. Foto: iStock

Amerika za nejzásadnější a nejtěžší problém nyní považuje řešení, jak rychle dostat peníze k lidem, kteří je v krizi potřebují nejvíc. Je tu návrh, aby se digitální dolary ukládaly přímo do aplikace domácností. „Fed se připravuje na ukládání digitálních dolarů přímo každému Američanovi,“ píše server Zero Hedge.

Zatímco digitální dolar je stále ve vývojové fázi, Evropa je k vytvoření digitální měny mnohem blíž. ECB už se v tichosti přihlásila k ochranné známce nazvané „digitální euro“, které šikovně zkracuje na DE, aby vzbudila pocit německého vlastenectví, když úředníci tlačí nejkonzervativnější evropskou zemi do velkého měnového neznáma. 

ECB v pátek 2. října oznámila, že zahájí experimenty s cílem rozhodnout, zda spustí digitální euro. Podle Úřadu pro duševní vlastnictví Evropské unie se evropští úředníci chystají hodnocení výhod a nevýhod vytvoření digitální verze měny na jeho webu zveřejnit. 

„To se děje v době, když tempo růstu evropského oběživa poskočilo do dvouciferných čísel, nejrychlejšího tempa v tomto desetiletí, což silně naznačuje, že ECB bude mít ještě větší motivaci sledovat a kontrolovat veškerou peněžní zásobu… ideálně převodem na digitální,“ poznamenává server Zero Hedge.

Zdůvodnění ECB

Ve zprávě, která hodnotí pro a proti zavedení digitálního eura, ECB uvedla, že „by mohla podpořit cíle eurosystému tím, že poskytne občanům bezpečnou formu peněz v rychle se měnícím digitálním světě“. Což samozřejmě znamená zachování možnosti ukládat a vybírat digitální prostředky z evropských účtů podle libosti. V tomto procesu by se banky staly nadbytečnými.

Na rozdíl od soukromých digitálních měn, jako jsou bitcoin nebo libra Facebooku, by digitální euro bylo závazkem centrální banky a doplňovalo by současnou nabídku hotovosti a velkoobchodních vkladů centrální banky. Její hodnota by proto nebyla kolísavá, protože by byla kryta centrální bankou, uvedla ECB

„Vzhledem k tomu, že technologické změny mění způsob, jakým platíme, mohlo by digitální euro nabídnout všeobecně přijímaný, bezrizikový a důvěryhodný platební prostředek, který by doplňoval hotovost. Jeho možné přínosy jsme analyzovali v naší zprávě,“ uvádí banka. 

ECB ve své zprávě ještě zdůraznila, že finanční instituce a infrastruktury jsou „stále víc ohroženy“ širokou paletou rizik, neboť roste podíl digitalizovaných platebních služeb. ECB na tato „potenciální rizika“ upozornila proto, že mohou vést k výpadkům soukromých plateb kartami, internetového bankovnictví a výběrů hotovosti z bankomatů, které by mohly „významně ovlivnit retailové platby a narušit důvěru ve finanční systém obecně“. 

Digitální euro by tak poskytlo „možný nouzový mechanismus pro elektronické platby, který by mohl zůstat v provozu i v případě, že nebudou k dispozici soukromé pokyny“, konstatuje zpráva ECB.

Digitální věk

„Stručně řečeno, ECB ani nepotřebuje krizi, aby zahájila bezprecedentní měnovou revizi. I pouhý náznak nějaké možné stresové události je dnes dostatečným důvodem k odklonu od papírové měny k měně digitální,“ komentuje Zero Hedge.

„Evropané se stále více uchylují k digitalizaci ve způsobech utrácení, spoření a investování. Naší úlohou je zajistit důvěru v peníze. To znamená zajistit, aby euro bylo vhodné pro digitální věk. V případě potřeby bychom měli být připraveni vydat digitální euro,“ argumentuje ECB.

„Napsali zachránit? Zachránit co? Kde? Kdo se zdravým rozumem by šetřil peníze v bance, aby získal úrok -0,5 %? Vždyť je to tak do očí bijící, že snaha ECB o tzv. digitalizaci je jen pokusem zabránit Evropanům hromadit papírovou hotovost a vyhnout se tak bankovním poplatkům a sazbám, že se o tom nemusíme vůbec bavit,“ píše legendární blogerský web.

„ECB připouští, že přibližně 79 % všech plateb v prodejnách v eurozóně stále tvoří hotovostní transakce, což představuje víc než polovinu celkové hodnoty všech plateb. Není nic, co by ECB uvítala víc, než aby měla přehled o každé z těchto transakcí,“ dodává Zero Hedge.

ECB se nyní rozhodne, zda nepřistoupit k vytvoření digitálního eura už do poloviny roku 2021. Yves Mersch, člen výkonné rady ECB, vytvoření digitálního eura podpořil a zdůraznil, že peníze jsou veřejným statkem a že „mohou vzbuzovat důvěru a plnit své klíčové socioekonomické funkce pouze tehdy, pokud je bude podporovat nezávislá, ale odpovědná veřejná instituce, která se sama těší důvěře veřejnosti a není vystavena nevyhnutelným střetům zájmů soukromých institucí“.

„Ano, protože ECB chce nakládat s osobními a finančními údaji všech Evropanů pod falešnou záminkou, že to bude mnohem demokratičtější,“ uzavírá Zero Hedge.

(rek)

 

Další z kategorie Světová ekonomika