Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Digitální daň zavedly Francie, Itálie nebo Rakousko

Vybrané údaje o digitální dani pro velké internetové firmy v Evropě (Sněmovna v úvodním kole podpořila digitální daň na velké internetové firmy).

Sněmovna v úvodním kole podpořila digitální daň na velké internetové firmy. Foto: iStock

– O digitální dani pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, se na celoevropské úrovni poprvé začalo hovořit na summitu EU v Tallinu v září 2017. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tehdy prohlásil, že unijní exekutiva předloží v roce 2018 návrh nových pravidel o spravedlivém a efektivním zdanění digitálních firem.

– Hlavním argumentem zastánců digitální daně je, že velké internetové společnosti inkasují v daných státech obrovské zisky, ale na daních odvedou ročně jen velmi málo. Nyní mohou tyto firmy zisk přiznávat v zemích s nízkými daněmi, jako je Irsko nebo Lucembursko. Nezáleží na tom, ze kterých zemí ve skutečnosti zisk pochází.

– EK představila návrhy na změny ve zdanění digitálních firem v březnu 2018. Návrh zahrnoval tříprocentní daň z příjmů z některých digitálních aktivit firem s celkovým minimálním ročním celosvětovým příjmem 750 milionů eur (19,4 miliardy Kč) a příjmy v EU 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč).

– Ministrům financí členských zemí EU se ale poté několikrát nepodařilo najít shodu o možné podobě budoucí daně z digitálních služeb. Proti se postavily například Irsko, Švédsko nebo Dánsko. Unie poté oznámila, že se chce podílet na celosvětovém řešení v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve svém programu ale zdůraznila, že pokud se nepodaří do konce roku 2020 dosáhnout celosvětové dohody na digitální dani, měla by EU jednat sama.

– Některé země se následně rozhodly postupovat samostatně.

– Tříprocentní digitální daň schválil loni v červenci francouzský parlament. Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii se týká firem, které mají v této zemi příjmy nad 25 milionů eur (640 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (19,2 miliardy Kč). Washington pohrozil Francii kvůli dani z digitálních služeb zavedením cla na některé zboží. Včera bylo oznámeno, že se obě země dohodly na příměří. Francie odloží výběr digitální daně na konec roku a USA na oplátku zatím nezavedou odvetná cla.

– Loni v říjnu italská vláda a v prosinci i parlament schválily jako součást zákona o rozpočtu na letošní rok i digitální daň. Týká se společností, jejichž roční tržby v celém světě přesahují 750 milionů eur a které mají z digitálních služeb příjmy nad 5,5 milionu eur. Ministerstvo financí odhaduje, že tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných v Itálii přinese státní pokladně letos 600 milionů eur (15,5 miliardy Kč).

– Loni v dubnu také rakouská vláda zvýšila chystané zdanění technologických společností na pět procent jejich příjmů z reklamy z původně plánovaných tří procent. Daň, kterou schválily i obě komory parlamentu a která začala platit od letoška, je součástí balíčku opatření zaměřených na velké technologické společnosti, jako je Google, Amazon a Facebook, které podle názoru vlády neplatí spravedlivé daně. Vídeň předpokládá, že tato opatření přinesou do státní pokladny ročně více než 200 milionů eur (přes pět miliard Kč). Plán zahrnuje pětiprocentní daň z příjmů z online reklamy pro společnosti, jejichž celosvětové roční příjmy činí nejméně 750 milionů eur (19 miliard korun), z toho minimálně 25 milionů v Rakousku.

– Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, včera schválila v úvodním kole i česká Sněmovna. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

– Hospodářské noviny s odkazem na zdroj z americké vlády v pondělí napsaly, že Washington Prahu varoval před odvetou za zavedení daně. Ministryně financí Alena Schillerová řekla, že nic takového nenastane. A pokud nastane, tak to bude téma pro Evropu, dodala. Řekla také, že nemá informace o žádných požadavcích USA vůči chystanému českému zákonu.

– Plány na zavedení digitální daně již dříve ohlásily také například Španělsko či Británie, která by podle agentury Reuters chtěla zavést dvouprocentní digitální daň od letošního dubna, stejně tak jako Kanada. Ve Španělsku počátkem loňského roku schválila vláda podobný zákon jako ve Francii, jeho přijetí ale odložily dvoje předčasné volby, které se loni v zemi konaly. Zavedení digitální daně slíbila i vláda v Dánsku.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika