Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Do Davosu míří řada státníků, budou řešit ekonomiku i bezpečnost

Ve švýcarském letovisku Davos dnes začíná Světové ekonomické fórum (WEF), na které by měla dorazit řada předních státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či britské premiérky Theresy Mayové.

Donald Trump by měl pronést na Světovém ekonomickém fóru závěrečnou řeč. Foto: iStock

Podle organizátorů se letos WEF soustředí na hledání cest k upevnění mezinárodní spolupráce v oblasti klíčových společných zájmů, jako jsou mezinárodní bezpečnost, životní prostředí a světová ekonomika. Do Davosu se chystá rovněž český premiér Andrej Babiš, který tam chce navazovat politické kontakty a mimo jiné přesvědčovat, že migrační kvóty k přerozdělování uprchlíků jsou cestou do pekel.

Zakladatel WEF Klaus Schwab uvedl, že jednou z hlavních otázek čtyřdenního setkání bude „budoucnost globální spolupráce v oblasti obchodu, životního prostředí, boje proti terorismu, daňových systémů a konkurence“. „V tomto světle je zcela nezbytné, aby tu s námi byl prezident Trump,“ dodal. Právě Trump podle organizátorů pronese na letošním fóru závěrečnou řeč. O úvodní projev se postará indický premiér Naréndra Módí.

Přijede Trump?

Nad Trumpovou účastí v Davosu se však začala vznášet nejistota poté, co se americký Kongres minulý týden nedokázal dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu, která tak nyní nemá k dispozici peníze pro financování běžného provozu. Schwab v neděli uvedl, že organizátoři fóra s Trumpovou účastí stále počítají.

Motem 48. ročníku fóra je podle organizátorů „Vytváření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě“. „Náš svět je roztříštěn rostoucím soutěžením mezi zeměmi a hlubokými sociálními propastmi,“ prohlásil Schwab.

Trump bude prvním úřadujícím prezidentem Spojených států na Světovém ekonomickém fóru v Davosu od účasti Billa Clintona v roce 2000. Trumpova mluvčí uvedla, že prezident hodlá na fóru hájit svůj protekcionistický program „Amerika na prvním místě“.

Není vítán

Právě tato Trumpova politika či jeho záměr odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu by mohly na setkání vyvolávat kontroverze. „Na světě existuje jen málo věcí, které by země spojovaly tolik, jako antipatie vůči Trumpovy a jeho krokům,“ uvedl prezident poradenské společnosti Eurasia Group Ian Bremmer, který je pravidelným návštěvníkem fóra v Davosu. „Ve Spojených státech jeho kroky možná podporuje 40 procent lidí, v Davosu se to však blíží pěti procentům,“ dodal.

Na internetu po ohlášení Trumpovy účasti začala kolovat petice, podle které americký prezident není v Davosu vítaný. Objevily se rovněž obavy, že Trumpova přítomnost by mohla obnovit násilné protesty, jimž Světové ekonomické fórum čelilo začátkem tohoto století.

Na bezpečnost fóra bude letos dohlížet tisíc policistů, kterým by v případě potřeby mohlo pomáhat až pět tisíc vojáků. „Davos bude přinejmenším několik dní stát v centru světa,“ uvedl šéf místní hotelové asociace Ernst Wyrsch. „Každý rok tu máme dvě desítky prezidentů z celého světa. Jsme na návštěvy prezidentů zvyklí,“ dodal.

Procento nejbohatších ovládá 82 procent bohatství

Čtyři pětiny bohatství, vytvořeného loni ve světě, skončily u jednoho procenta nejbohatších lidí planety, zatímco nejchudší polovina lidstva nezískala nic. Upozornila na to nezisková organizace Oxfam, která závěry svých analýz nerovností ve světě tradičně zveřejňuje v předvečer Světového ekonomického fóra v Davosu.

Podle zprávy 3,7 miliardy lidí, tedy polovina lidí na Zemi, nezískalo z loňského světového růstu vůbec nic, zatímco jedno procento největších boháčů si strčilo do kapsy 82 procent loňských výsledků.

Oxfam vypočítal, že bohatství této ekonomické elity se od roku 2010, tedy krátce po propuknutí hospodářské krize v roce 2008, se zvětšovalo v průměru o 13 procent ročně, tedy šestkrát rychleji než průměrné mzdy. Vrcholem bylo období mezi březnem 2016 a březnem 2017, kdy počet lidí s majetkem přesahujícím miliardu dolarů (asi 21 miliard Kč) rostl tempem jeden miliardář každé dva dny.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika