Čínská centrální banka dnes oznámila sérii opatření na podporu ekonomiky. Guvernér Pchan Kung-šeng na tiskové konferenci uvedl, že banka sníží o půl procentního bodu sazbu povinných minimálních rezerv, ačkoliv konkrétní načasování nesdělil. Sedmidenní reverzní repo sazbu pro zpětné odkupy centrální banka snížila z 1,7 na 1,5 procenta.
Zájem byl především o akcie bank, realitních společností a makléřských firem, naopak ceny dluhopisů čínské vlády se vydaly dolů. Výnos desetiletého dluhopisu tak vzrostl o více než dva body nad 2,05 procenta, předtím byl na dosavadním minimu dvou procent.
„Toto je pravděpodobně ta nejrazantnější podpora sentimentu, jakou centrální banka a regulátoři trhu mohou zavést před volbami ve Spojených státech,“ uvedl analytik Homin Lee ze společnosti Lombard Odier Singapore Ltd. „Jako celek jsou ta opatření provedena docela dobře, s užitečnými náznaky dalšího uvolňování měnové politiky,“ dodal podle agentury Bloomberg.
Zatímco účastníci trhu uvedli, že oznámená opatření překonala očekávání, mnozí pochybují, zda to bude stačit k oživení spotřebitelské poptávky natolik, aby se v Číně zastavilo nejdelší deflační období od roku 1999. „Za spoustou problémů je poptávka nebo důvěra,“ řekl portfolio manažer Nigel Peh ze společnosti Timefolio Asset Management. „Efektivita těch vládních opatření se teprve ukáže.“
Výrazné zisky si připsal také index Hang Seng, což je hlavní ukazatel vývoje na akciovém trhu v Hongkongu. Zpevnil o 4,13 procenta a den uzavřel na hodnotě 19.000,56 bodu. Zaznamenal tak nejlepší den zhruba za sedm měsíců.
Jinde v Asii se pozornost investorů zaměřila zejména k Austrálii, kde centrální banka ponechala svou základní úrokovou sazbu na 4,35 procenta. To je v souladu s očekáváním ekonomů, které oslovila agentura Reuters.
Index ASX/S&P 200, který je hlavním indikátorem akciové burzy v Sydney, oslabil o 0,13 procenta na 8142 bodů. Není ale daleko od historického maxima, na kterém se ocitl tento měsíc a které je nad 8246 body.
(ČTK)