Nižší produkce v Číně mění trh, který byl po léta dostatečně zásoben, uvedl nezávislý analytik Robin Bhar. „Vidíme snižování zásob ve snaze zaplnit mezeru mezi nabídkou a poptávkou,“ dodal. Bhar předpovídá, že cena hliníku vystoupí až nad 3000 USD za tunu.
Čína se na světových dodávkách primárního hliníku podílí více než polovinou. Země letos odstavila z provozu zařízení na produkci hliníku s kapacitou více než dva miliony tun, což odpovídá šesti procentům celkové produkce v zemi. Podle výzkumné společnosti Antaike by se tento údaj mohl ještě zvýšit.
Představitelé čínského hliníkárenského průmyslu však tento týden uvedli, že mezi nabídkou a poptávkou nevidí „žádný zřetelný rozdíl“. Čínský svaz průmyslu neželezných kovů (CNIA) pak označil růst cen hliníku za iracionální.
Hliník je lehký kov bělavě šedé barvy. Je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, avšak převážně ve formě sloučenin. Výhodou je jeho značná chemická odolnost, nízká hmotnost a vodivost. Nalézá tak uplatnění v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém či automobilovém průmyslu, stavebnictví a mnoha dalších odvětvích. Z jeho slitin se vyrábějí také třeba drobné mince, kuchyňské nádobí či alobal.
(ČTK)