Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Cena hliníku je kvůli obavám o dodávky z Číny nejvyšší za deset let

Cena hliníku se dnes dostala na nejvyšší hodnotu za deset let. Hlavním důvodem jsou rostoucí obavy z nedostatku dodávek tohoto kovu na trhy kvůli omezení produkce v Číně. Cena hliníku na Londýnské burze kovů (LME) se dostala až na 2735,50 USD (58.600 Kč) za tunu, což je nejvyšší hodnota od května 2011, informovala agentura Reuters.

Hliník je lehký kov bělavě šedé barvy. Je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, avšak převážně ve formě sloučenin. Foto: iStock

Nižší produkce v Číně mění trh, který byl po léta dostatečně zásoben, uvedl nezávislý analytik Robin Bhar. „Vidíme snižování zásob ve snaze zaplnit mezeru mezi nabídkou a poptávkou,“ dodal. Bhar předpovídá, že cena hliníku vystoupí až nad 3000 USD za tunu.

Čína se na světových dodávkách primárního hliníku podílí více než polovinou. Země letos odstavila z provozu zařízení na produkci hliníku s kapacitou více než dva miliony tun, což odpovídá šesti procentům celkové produkce v zemi. Podle výzkumné společnosti Antaike by se tento údaj mohl ještě zvýšit.

Představitelé čínského hliníkárenského průmyslu však tento týden uvedli, že mezi nabídkou a poptávkou nevidí „žádný zřetelný rozdíl“. Čínský svaz průmyslu neželezných kovů (CNIA) pak označil růst cen hliníku za iracionální.

Hliník je lehký kov bělavě šedé barvy. Je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, avšak převážně ve formě sloučenin. Výhodou je jeho značná chemická odolnost, nízká hmotnost a vodivost. Nalézá tak uplatnění v elektrotechnice a ve formě slitin v leteckém či automobilovém průmyslu, stavebnictví a mnoha dalších odvětvích. Z jeho slitin se vyrábějí také třeba drobné mince, kuchyňské nádobí či alobal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika