Zlato (oz) / USD
1 912,21
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bývalý velvyslanec USA v Rusku má výhrady vůči politice sankcí

Pro přehodnocení politiky sankcí vůči Rusku se v komentáři pro list The Wall Street Journal vyslovil Jon Huntsman, donedávna velvyslanec Spojených států v Moskvě. Podle bývalého diplomata některé sankce nesplnily účel, znevýhodňují americké podnikání a navíc brání budování vztahů s osobnostmi, které budou řídit Rusko po odchodu Vladimira Putina.

Sankce údajně přivádějí kapitál zpět do Ruska, podněcují rozvoj ruských domácích sektorů a znevýhodňují americký byznys. Foto: iStock

„Je snadné zavést sankce, ale stává se politicky ošemetným diskutovat o jejich odstranění,“ napsal Huntsman v článku otištěném v pondělí. „Nejrůznější sankce byly uvaleny na bezmála 850 Rusů nebo ruských podniků, ale jejich účinností se nikdo nezabýval,“ konstatoval a upozornil, že některé sankce fungují a měly by být zachovány, nikoli ale všechny.

V některých případech má americký postih opačný efekt, píše dál Huntsman. „Sankce přivádějí kapitál zpět do Ruska, podněcují rozvoj ruských domácích sektorů a znevýhodňují americký byznys, který se snaží zachytit na strategickém trhu,“ napsal.

Jednostranné sankce podle názoru bývalého amerického velvyslance nemohou změnit Putinovo chování a blokují rozvoj kontaktů s jeho možnými nástupci. „Spojené státy překvapil nečekaný vzestup Putina po kolapsu Sovětského svazu. Nemůžeme si dovolit, aby se to opakovalo,“ soudí Huntsman.

Spojené státy v posledních letech vyhlásily několik sankčních opatření, která měla potrestat Moskvu za anexi Krymu, podněcování války na východě Ukrajiny a porušování lidských práv. Rusko označuje sankce za kontraproduktivní, jejich zmírnění nebo zrušení navrhují i některé západoevropské státy, například Itálie nebo Francie.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika