Zlato (oz) / USD
1 916,42
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bohatý táta hájí svou předpověď: Trh zkolabuje, fundamenty se nemění

Robert Kiyosaki, autor série knih Bohatý táta, chudý táta, předpovídal pro minulý rok kolaps amerického akciového trhu. Jeho scénář se evidentně nenaplnil, ale důvody, které ho k prognóze vedly, jsou stále aktuální. Demografický trend a kroky centrálních bank tlačí trh stále týmž směrem – ke kolapsu.

Server MarketWatch nedávno přinesl rozhovor s Robertem Kiyosakim. Foto: twtiter.com

Server MarketWatch nedávno přinesl rozhovor s Robertem Kiyosakim, který tím dostal příležitost veřejně obhájit svou loňskou pesimistickou předpověď (psali jsme zde). Podle jeho původní teorie měl trh zkolabovat proto, že početné ročníky Američanů narozených v 50. a 60. letech, tzv. babyboomers, začnou odcházet do důchodu a stahovat z finančních trhů své penzijní úspory.

Z počátku loňského roku se zdálo, že se Kiyosakiho prognóza vyplňuje. Americké trhy totiž provázel nejhorší start do nového roku v historii. V druhé části roku se však trhy vzpamatovaly a od listopadu dokonce trhají historické rekordy.

Demografie je neúprosná

Demografický faktor podle Kiyosakiho nemění. Statistický úřad USA uvádí, že mezi roky 1946 až 1964 se narodilo více než 76 milionů lidí. To představuje bezmála čtvrtinu populace Spojených států. První lidé z těchto silných ročníků tak začali odcházet do důchodu právě minulý rok a jejich počty se budou v následujících letech prudce zvyšovat.

Podle Kiyosakiho mnozí z nich mají tzv. daňově odložené penzijní spořící účty. Jsou to investiční důchodová spoření, která se daní až při výběru prostředků a mají pevně stanovenou povinnost začít vybírat prostředky při dosažení věku 70 a půl roku. Pokud pak důchodce nevybere smluvené prostředky v daném období, hrozí mu sankce až ve výši poloviny této částky.

Důchodci budou vybírat

Hodnota prostředků na těchto účtech podle Kiyosakiho dosahuje 10 bilionů dolarů (260 bilionů korun). První vlna důchodců tak bude muset začít vybírat své penzijní účty na konci fiskálního roku do letošního dubna, aby se vyhnuli pokutám. Další vybírající lidé však budou brzy následovat.

„Faktem zůstává, že si vybírají peníze. Věc, která se stala a jíž jsem nepředpokládal, je prudký růst trhu po zvolení prezidenta Trumpa,“ uvedl Kiyosaki.

Některá Trumpova prorůstová opatření se mu i zamlouvají, ale dodává, že žádný prezident nedokáže odvrátit přicházející kolaps. „Máme strukturální finanční potíže, které jsou tak velké, že je nic nemůže zastavit.“

Zatím nezkolaboval trh, ale sazby

Místo kolapsu trhů však na historická minima klesly úrokové sazby. To nejen, že podpořilo tvorbu nových úvěrů a zlepšilo platební podmínky dlužníků, ale podpořilo to i růst akciových trhů a v poslední době inflaci. Nulové úroky však podle Kiyosakiho jen umocňují potíže střadatelů, kteří si spoří na důchod.

„K čemu ale došlo místo kolapsu trhu, je kolaps úrokových sazeb, jež nepříznivě ovlivňuje miliony střadatelů, důchodce s dluhopisy a důchodovými fondy. Většina penzijních plánů počítá s úroky kolem osmi procent, ale když jsou úroky na jednom procentu, nule nebo dokonce záporné, tak výnosy nefungují. Zároveň to motivuje lidi, aby se stali dlužníky,“ uvedl Kiyosaki.

Přehřívání trhů pokračuje

Další riziko Kiyosaki vidí v nadšení investorů, kvůli tomu, že index Dow Jones překonal hranici 20 000 bodů. To je podle něj samo o sobě „docela vysoko“. Kiyosaki přitom již dřív upozornil, že náhlý pokles trhů by americkým důchodcům ukrojil značnou část úspor. Podle něj by největší obavy měli mít lidé, kteří mají všechna vejce v jednom košíku jménem důchodový fond.

„Největší strach v mé generaci vyvolává nedostatek peněz. Je to strach a emoce, jež hýbou trhy, ne logika. Celosvětové fundamenty jsou stále slabé, a když započtete problémový brexit a Itálii, tak teď nemáme silnou globální ekonomiku,“ dodal Kiyosaki.

Již při svém loňském rozhovoru doporučil investorům připravit se na přicházející ekonomickou bouři a koupit si alespoň nějaké vzácné kovy. Centrální banky totiž podle něj při dalších potížích nebudou schopny dělat nic jiného než tisknout peníze. Vzácné kovy by tak měly zůstat jistotou v nejisté době.

(ska)

Další z kategorie Světová ekonomika