Zlato (oz) / USD
2 656,99
1,08 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Světový obchod poroste tempem 2,8 procenta ročně, pomaleji než HDP

Světový obchod se zbožím poroste do roku 2032 průměrným tempem 2,8 procenta ročně, zatímco tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP ve stejném období globálně dosáhne 3,1 procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost Boston Consulting Group (BCG). Nastává tak podle ní zásadní odklon od trendu posledních dvaceti let, který spočíval v tom, že hnacím motorem globalizace je právě obchod.

globální obchod
Světový obchod se zbožím poroste do roku 2032 průměrným tempem 2,8 procenta ročně, zatímco tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP ve stejném období globálně dosáhne 3,1 procenta. Foto: iStock

„Globální obchod se mění a kdysi známá mapa se nyní překresluje. Mění se rovnováha v dodavatelských řetězcích a sousední země upevňují své regionální obchodní vztahy. Proto očekáváme, že se toky zboží po celém světě navždy změní,“ uvedl výkonný ředitel BCG Nikolaus Lang.

Například obchodní cesty mezi Čínou a Spojenými státy nebo Čínou a Evropskou unií, které bývaly vždy stabilní a rychle se rozvíjely, nyní pomalu zastiňuje vznik a rostoucí význam regionálních obchodních koridorů.

Globální obchod bude v nadcházejícím desetiletí definovat dynamika obchodu s Čínou. Přetrvávající obchodní napětí a rostoucí regulace obchodu mezi Čínou a Západem způsobují zpomalení obchodu. Předpokládaný pokles obchodu mezi USA a Čínou je proto jednou z nejvýznamnějších událostí na nově vznikající mapě světového obchodu. Obchod mezi Čínou a EU bude sice i nadále růst, ale pomaleji než celosvětový průměr.

Spojené státy, Kanada a Mexiko budou těžit z dohody nazývané USMCA, kterou mezi sebou tyto tři státy uzavřely. Státy jihovýchodní Asie patří k největším vítězům nového uspořádání světového obchodu. Země se stávají klíčovou destinací pro společnosti, které se u výroby a zásobování snaží snížit závislost na Číně. Indie těží z nízkých nákladů, stále schopnější pracovní síly a zlepšující se logistiky. Obchod s Ruskem se vydá protichůdnými směry. Velká část ruského obchodu se přesouvá do spřátelených zemí BRICS, tedy Brazílie, Číny, Indie a Jihoafrické republiky, obchod s EU se naopak sníží.

„Jedním z hlavních faktorů, které k těmto změnám přispívají, je tzv. jednotková ekonomika, ale jasným katalyzátorem je také geopolitika,“ uvedl partner BCG a spoluautor zprávy Marc Gilbert.

V roce, kdy se čeká mnoho klíčových voleb po celém světě a volit se chystá téměř polovina světové populace, Gilbert očekává, že se průmyslová politika bude i nadále zaměřovat na národní ekonomickou bezpečnost, tvorbu pracovních míst a na takzvanou zelenou energii. Jedním z důsledků bude podle něj posílení regionálních obchodních uskupení zejména v Severní Americe, EU a zemích ASEAN. To sdružuje Brunej, Filipíny, Indonésii, Kambodžu, Laos, Malajsii, Singapur, Thajsko a Vietnam.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika