Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Olympiády přinesly většinou oživení akciových trhů hostitelských zemí

Letní olympijské hry v minulosti přinesly většinou oživení akciových trhů hostitelských zemí. Po posledních deseti hrách šly indexy jen ve dvou případech do minusu. Olympijským šampionem na burze byla v roce 1996 americká Atlanta. Vyplývá to z analýzy společnosti XTB. Letošní olympiáda začíná v Paříži v pátek.

Olympiáda
Letní olympijské hry v minulosti přinesly většinou oživení akciových trhů hostitelských zemí. Foto: iStock

„Nadprůměrný výkon v medailové tabulce může v zemi vyvolat dobrou náladu, která se může projevit i ve zvýšené produktivitě,“ řekl ČTK analytik on-line brokera XTB Jiří Tyleček.

Pro podrobnější zkoumání tohoto účinku udělala společnost XTB analýzu vývoje akciového trhu v příslušné hostitelské zemi ve 12 měsících po skončení her. Nejlépe si vedly olympijské hry v Atlantě v roce 1996. Za 12 měsíců po skončení her v americkém státě Georgia vzrostl široký americký akciový index S&P500 o 31 procent.

Hry v Soulu v roce 1988 měly za následek silný cenový vývoj také v Jižní Koreji. Tamní index KOSPI vzrostl po roce o 28 procent, stejně jako Athex Composite po hrách v Aténách v roce 2004.

Výkonnost domácího akciového trhu v australském Sydney však byla v roce 2000 slabá. Po prvních hrách po přelomu tisíciletí následovalo 12 měsíců, kdy se na burze moc nedělo, index S&P/ASX 200 klesl o sedm procent. To však byl také nejslabší výkon na burze v měsících po olympijských hrách. V červených číslech se pohyboval i Peking 2008 s minus třemi procenty v indexu Hang Seng. Následuje Japonsko s plus jedním procentem v roce 2021. Kvůli koronaviru se hry 2020 v Tokiu konaly o rok později.

Ve třech případech z deseti postolympijských let dosáhly příslušné domácí burzy výkonnosti nižší než deset procent. Výkonnost burzy v Sydney v letech 2000 a 2001 charakterizovaly podle Tylečka globální cenové deformace v důsledku splasknutí internetové horečky. Roky 2008 a 2009 zase poznamenala finanční krize v Číně a Tokio trpělo stejně jako ostatní země v letech 2020/2021 tíhou koronavirové krize. „Žádná země nemohla získat tolik zlatých medailí, aby vyrovnala tlak, který byl na mezinárodní trhy vyvíjen,“ řekl Tyleček.

Vývoj akciového trhu závisí podle něj na mnoha dalších faktorech než jen na významné sportovní události. „Vzhledem k novým volbám a s nimi spojeným politickým výzvám mají Francouzi nyní úplně jiné starosti než to, jak si povedou ve sportovní soutěži. Olympiáda je maximálně na krátkou dobu odvede od důležitých problémů země,“ uvedl Tyleček k nadcházejícím hrám v Paříži. Hodnocení akciových trhů od XTB ale podle něj ukazuje to, že olympijské hry nejsou, alespoň samy o sobě, pro akciový trh špatným znamením.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika