Zlato (oz) / USD
2 335,89
0,78 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Analýza: Inflace v ČR byla v březnu v Evropě devátá nejnižší, v únoru byla osmá

Česko si v evropském žebříčku inflace v březnu nepatrně pohoršilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo devátou nejnižší, zatímco v únoru byla v ČR osmá nejnižší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v březnu zůstal na únorových dvou procentech.

inflace
Inflace v ČR byla v březnu v Evropě devátá nejnižší, v únoru byla osmá. Foto: iStock

Nejvyšší inflaci v Evropě mělo podle analýzy nadále Rusko, a to 7,7 procenta. Vysokou inflaci mělo i Rumunsko se 7,2 procenta, Island se 6,8 procenta a Srbsko s 5,6 procenta.

Ze sousedních států byla inflace nižší jen v Polsku, kde byla 1,9 procenta. Vyšší byla inflace na Slovensku se 3,4 procenta, v Rakousku se 4,2 procenta i v Německu se 2,2 procenta. Nejnižší byla z evropských států inflace v Litvě, kde byla nulová. Následovaly Dánsko a Lotyšsko shodně s 0,9 procenta.

Meziroční tempo růstu inflace v eurozóně v březnu 2024 kleslo na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta. Inflace v USA v únoru vzrostla o 0,1 procentního bodu na 3,2 procenta, zatímco se čekala stejná hodnota jako v lednu, tedy 3,1 procenta.

Spotřebitelské ceny v Číně vzrostly v únoru 2024 meziročně o 0,7 procenta, což bylo nad tržními odhady 0,3 procenta, a šlo tak o obrat od lednového nejprudšího poklesu cen o 0,8 procenta za posledních 14 let. Nejnovější výsledek byl prvním spotřebitelským růstem cen od loňského srpna. Inflace v Číně dosáhla nejvyšší úrovně za posledních 11 měsíců, důvodem byly vysoké výdaje během svátků nového čínského roku, upozornil analytik Portu Marek Pokorný.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika