Hájek uvedl, že příběh posílení koruny se píše hlavně ve Spojených státech, kde na dolarový index tlačí rychle klesající inflace a pokles pravděpodobnosti dalšího růstu úrokových sazeb. Jen od začátku týdne posílila koruna proti americkému dolaru téměř o 2,27 procenta. „Brzy může atakovat hranici 21 korun, což je nejsilnější úroveň od roku 2021,“ uvedl Hájek. Za posílením posledních dní stál podle něj především pokles inflace ve Spojených státech, což snižuje pravděpodobnost dalšího růstu sazeb, a tím pádem klesá atraktivita amerického dolaru.
Ve prospěch koruny stále hraje pozitivní úrokový rozdíl oproti sazbám v USA, ale ten by měl ke konci letošního roku spíše slábnout. Zároveň je světová ekonomika stále vystavena vysoké pravděpodobnosti recese, neboli výraznějšímu zpomalení ekonomiky, což by mohlo potenciálně vyvolat paniku na finančních trzích a posílení amerického dolaru, upozornil Hájek.
„Inflace bude ve Spojených státech klesat v dalších měsících velmi pomalu, jestli vůbec,“ míní Hájek. Úspory amerických domácností jsou stále velmi vysoko nad úrovněmi před pandemií, trh práce zůstává napjatý, to tlačí na růst mezd, čímž zůstává robustní spotřeba, a inflace nedostane prostor klesnout. Sazby tedy musí zůstat v případě odolné ekonomiky výše delší dobu, což je pro dolar spíše pozitivní. Inflaci nejrychleji vyřeší recese, což je však pro dolar také pozitivní. Domnívá se tedy, že koruna je poblíž nejsilnějších úrovní koruny proti dolaru na několik dalších měsíců.
To je podle Hájka dobrá zpráva pro investory na zahraničních kapitálových trzích, jelikož může být zajímavá příležitost koupit dolary za atraktivní kurz. Dobrá zpráva to může být také pro ty, kteří chtějí nyní nakupovat letenky nebo elektroniku v zahraničí. Potenciálně může levnější dolar zlevnit pohonné hmoty, kde však hraje výraznější roli cena ropy, která za poslední týdny rostla na tříměsíční maxima. Levnější dolar však bude toto zdražení alespoň brzdit, podotkl analytik.
(ČTK)