Zlato (oz) / USD
1 908,48
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké akcie posílily, pozornost investorů se upírá k úterním volbám

Americké akciové trhy zahájily týden růstem. Přispěly k tomu akcie technologické společnosti Meta Platforms, jejichž cena se výrazně zvýšila po zprávě o plánovaném snižování počtu zaměstnanců. Pozornost investorů se nyní upírá k úterním volbám ve Spojených státech, které rozhodnou, kdo bude mít kontrolu nad americkým Kongresem.

Dow Jones
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 1,31 procenta a uzavřel na 32 827,00 bodu. Foto: Google

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 1,31 procenta a uzavřel na 32 827,00 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,97 procenta na 3806,80 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,85 procenta na 10 564,52 bodu.

Cena akcií společnosti Meta, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, dnes vzrostla o zhruba 6,5 procenta. List The Wall Street Journal o víkendu informoval, že firma tento týden plánuje oznámit propuštění tisíců zaměstnanců.

Američané budou v úterý hlasovat o novém složení celé Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu, a také o guvernérech 36 států a tří teritorií. Průzkumy naznačují, že demokraté mohou přijít o kontrolu nad oběma kongresovými komorami. To by mělo zásadní dopad na schopnost prezidenta Joea Bidena prosazovat zákony.

Podle analytika Rosse Mayfielda ze společnosti Baird tak v americké politice zřejmě na několik příštích let vznikne určitá forma patové situace. „To by pravděpodobně vyřadilo ze hry zvyšování daní a jakékoliv rozsáhlé výdaje, jež by mohly být vnímány jako inflační,“ uvedl Mayfield.

Investoři nyní čekají také na údaje o říjnovém vývoji inflace ve Spojených státech, které ve čtvrtek zveřejní americká vláda. Analytici podle agentury Reuters předpovídají, že meziroční růst spotřebitelských cen v USA v říjnu zpomalil na 8,0 procenta z 8,2 procenta v září.

Americká centrální banka (Fed) minulý týden v rámci boje proti inflaci opět zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu. Její základní sazba se tak dostala do rozpětí 3,75 až 4,00 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř 15 let. Spekuluje se o tom, že příští měsíc by banka mohla úrokové sazby snížit pouze o půl procentního bodu.

Na devizovém trhu dnes euro posilovalo vůči americkému dolaru, těžilo z růstu zájmu investorů o rizikovější aktiva. Kolem 22:00 SEČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba 0,6 procenta na 1,0020 USD.

K růstu eura přispěla zpráva o tom, že důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v listopadu poprvé za tři měsíce zvýšila. Index důvěry podle společnosti Sentix stoupl na minus 30,9 bodu z říjnových minus 38,3 bodu. Přispěly k tomu naděje, že díky relativně teplému počasí a vysoké úrovni zásob nebude v Evropě u dodávek plynu zapotřebí zavést přídělový systém.

Investory dnes povzbudily rovněž údaje o vývoji německého průmyslu. Spolkový statistický úřad oznámil, že průmyslová výroba v Německu v září meziměsíčně vzrostla o 0,6 procenta po srpnovém poklesu o 1,2 procenta. Německo je největší ekonomikou v eurozóně.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika