Zlato (oz) / USD
2 331,06
0,57 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Allianz: Největším nebezpečím pro firmy jsou kybernetické hrozby

Největší nebezpečí pro světové firmy pro letošní rok představují kybernetické hrozby. Riziko přerušení provozu se po sedmi letech na vrcholu žebříčku ocitlo na druhém místě. Na třetím skončily podle 2700 odborníků na vývoj rizik ze 102 zemí světa změny v legislativě a regulaci. Vyplývá to ze studie největší světové neživotní pojišťovny Allianz.

Český statistický úřad v pondělí uvedl, že v roce 2018 čelila téměř každá pátá tuzemská firma kybernetickému útoku. Foto: Pixabay

Na zvyšující se rizika související s informačními technologiemi upozorňuje společnost Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), která průzkum provádí, řadu let. Kybernetické hrozby se na první místo žebříčku téměř vyšplhaly už loni, prvenství jim uniklo o pár procent odpovědí. Zatímco v letošním průzkumu je za největší riziko označilo 39 procent oslovených expertů, před sedmi lety se umístily na 15. místě se šesti procenty hlasů.

„Incidenty se stávají závažnějšími, čím dál tím častěji se velké společnosti ocitají pod sofistikovanými útoky a čelí požadavkům obřího výkupného. Před pěti lety se typické výpalné pohybovalo v řádu desítek tisíc dolarů. Teď může jít o miliony,“ uvedl zástupce globálního ředitele pro kybernetiku v AGCS Marek Stanislawski. Nebezpečí ale nespočívá pouze v hackerských útocích a úniku dat. Kybernetické hrozby v sobě zahrnují také technické či lidské chyby, které mohou vyústit ve výpadek systému a následnou finanční ztrátu.

Český statistický úřad v pondělí uvedl, že v roce 2018 čelila téměř každá pátá tuzemská firma kybernetickému útoku. Bylo to meziročně o pětinu více. Nejčastěji šlo o tzv. DDoS útoky s cílem přehltit kapacitu serverů obrovským množstvím požadavků a vyřadit je z provozu.

Riziko přerušení provozu, které se ve studii Allianz celkově umístilo na druhém místě, jde s kybernetickými hrozbami často ruku v ruce. Neméně závažné dopady může mít ale také nebezpečí, které se umístilo na třetím místě, o příčku výše než loni, změny v legislativě a regulaci. Míní se tím nová cla, sankce, opatření související s brexitem a protekcionismus. Podle AGCS bylo jen loni na celém světě vytvořeno přes 1300 nových obchodních bariér.

Firmy by se měly lépe připravit také na rizika související se změnou klimatu a nevyzpytatelností počasí. Toto nebezpečí se nově umístilo na sedmém místě, historicky nejvýše.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika