Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v USA posílily, přispěl k tomu pokles výnosů u dluhopisů

Americké akcie posílily, vykázaly tak první nárůst od začátku týdne. Přispěly k tomu nižší výnosy u dluhopisů vlády Spojených států a příznivé hospodářské výsledky letecké společnosti Delta Air Lines.

S&P 500
Širší index S&P 500 vzrostl o 1,12 procenta na 4446,59 bodu. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si akciepřipsal 1,01 procenta a uzavřel obchodování na 34 564,59 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,12 procenta na 4446,59 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 2,03 procenta na 13 643,59 bodu.

Akcie společnosti Delta Air Lines posílily o více než šest procent. Firma vykázala čtvrtletní ztrátu, která byla nižší, než očekávali analytici. Navíc předpověděla, že se v nynějším čtvrtletí vrátí k zisku díky růstu poptávky po letecké dopravě.

Akcie největší americké banky JPMorgan však oslabily o více než tři procenta. Banka vykázala výrazný pokles čtvrtletního zisku a její šéf Jamie Dimon varoval před ekonomickými nejistotami v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu a s rostoucí inflací.

Euro po sestupu na měsíční minimum vůči dolaru posilovalo. Krátce po 22:00 SELČ si jednotná evropská měna připisovala zhruba půl procenta na 1,0885 USD. Japonský jen se vůči dolaru propadl až na dvacetileté minimum, protože vyhlídky na agresivní zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech ostře kontrastují s mimořádně uvolněnou měnovou politikou v Japonsku.

Euro během obchodování sestoupilo až na 1,0809 USD, tedy na nejnižší úroveň za více než měsíc, následně však zamířilo vzhůru. Vůči jenu se dolar vyšplhal až na 126,32 JPY, nejvýše od června 2002. Později však o velkou část svých zisků přišel a krátce po 22:00 SELČ si připisoval zhruba dvě desetiny procenta na 125,67 JPY.

Šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda varoval, že současný vzestup inflace v Japonsku, za kterým stojí vyšší náklady na import, by mohl poškodit hospodářský růst. Podle agentury Reuters tak dal najevo odhodlání japonské centrální banky pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice.

Investoři nyní čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB). Finanční trhy nepředpokládají, že by ECB ve čtvrtek přikročila k úpravě svých úrokových sazeb. Investoři nicméně doufají, že si díky tiskové konferenci šéfky ECB Christine Lagardeové budou moci učinit lepší představu o budoucím vývoji měnové politiky v eurozóně.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika