Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie v Evropě po překvapivě silném růstu inflace v USA oslabují

Akcie na evropských trzích v úvodu týdne oslabují, jejich hlavní index odepisuje více než jedno procento. Navazují tak na propad asijských trhů, kde byly ztráty ještě výraznější. K negativní náladě mezi investory přispěla páteční zpráva o překvapivě silném růstu inflace ve Spojených státech.

STOXX 600
Panevropský index STOXX Europe 600 se dnes pohyboval v blízkosti 412,97 bodu. Trh klesá už pátým dnem. Foto: Google

Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že růst spotřebitelských cen v květnu v USA nečekaně zrychlil a míra inflace se z dubnových 8,3 procenta dostala na 8,6 procenta. Je tak nejvyšší od prosince 1981 a vyšší, než čekali analytici. Ti předpokládali, že inflace v dubnu dosáhla maxima.

Dolů v Evropě zamířily akcie firem citlivých na stav ekonomiky. Další růst inflace totiž znamená, že americká centrální banka (Fed) by mohla zvyšovat svou základní úrokovou sazbu razantněji, než se čekalo. Základní úrok je teď v USA v pásmu 0,75 až 1,00 procenta.

Na vysokou inflaci v USA dnes mohly poprvé zareagovat akciové trhy v Asii. V době, kdy američtí statistici zprávu o inflaci v pátek zveřejnili, už byly asijské trhy zavřené. Index Nikkei 225, což je hlavní cenový indikátor burzy v Tokiu, odepsal 3,01 procenta na 26.987,44 bodu. Vliv na pokles cen akcií v Asii má i hrozba dalších koronavirových uzávěr v Číně. Hlavní index čínských akcií CSI 300 dnes odepsal 1,17 procenta na 4189,35 bodu.

Ranní ztráty v Evropě vedly takzvané cyklické sektory, jako je cestování a zábava, dále automobilky a sektor těžby ropy a plynu. Na ty všechny doléhaly obavy z dalšího zpomalení tempa růstu globální ekonomiky. Ztrácely také banky v eurozóně, ještě v dozvucích čtvrtečního zklamání z toho, že Evropská centrální banka (ECB) nepodnikla žádné kroky k podpoře státních dluhopisů zemí na periferii eurozóny.

Index DAX, což je hlavní cenový indikátor burzy ve Frankfurtu nad Mohanem, krátce před 10:00 SELČ odepisoval 1,6 procenta na 13.546 bodů. Index londýnské burzy FTSE 100 vykazoval pokles téměř o jedno procento na 7248 bodů, index pařížské burzy CAC 40 pak ztrácel 1,7 procenta na 6085 bodů.

Na vývoj cen akcií ve Francii má vliv i výsledek prvního kola parlamentních voleb, které se tam konalo o víkendu. Ukázal totiž, že centristická koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona vyhrála jen těsně, a to se ziskem 25,75 procenta hlasů. Levicová formace NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie) dostala 25,66 procenta hlasů. Znamená to, že Macron bude pod značným tlakem opozice.

Akcie největších francouzských bank BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole dopoledne odepisovaly od 2,8 do 3,8 procenta. Největší ztrátu z nich měla Société Générale, která v České republice vlastní Komerční banku.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika