Zlato (oz) / USD
2 503,81
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Komentář: Deset překvapení

Viceprezident americké investiční společnosti Blackstone Byron Wien hned zpočátku ledna vydal svůj tradiční seznam deseti největších ekonomických, finančních a politických překvapení, jež nás letos čekají. Při podrobnějším studiu uvedených překvapení je však zřejmé, že letošní rok by, až na jednu výjimku, měl být obdobím bohatství, prosperity a růstu. Jenže trhy tomu ani zpola nevěří.

Byron Wien svá desatera vydává od roku 1986, kdy byl investičním stratégem finančního domu Morgan Stanley. Foto: Blackstone.com
Byron Wien svá desatera vydává od roku 1986, kdy byl investičním stratégem finančního domu Morgan Stanley. Foto: Blackstone.com

Podle Byrona Wiena, který svá desatera vydává od roku 1986, kdy byl investičním stratégem finančního domu Morgan Stanley, existuje zhruba 50% pravděpodobnost, že se jeho scénář naplní, podle českého ekonomického serveru Patria Online to trhy očekávají s pravděpodobností menší než 30 %. Bude-li tomu skutečně tak, pak se opravdu není na co těšit.

Onou jedinou negativní zprávou je, že Angela Merkelová nevyhraje říjnové volby v Německu. V Evropě se začnou prosazovat populisté a občané evropských zemí budou dál zpochybňovat existenci Evropské unie. Na konci roku se začne zcela vážně diskutovat o tom, že unie skončí a země eurozóny se začnou vracet k národním měnám, píše Wien na internetových stránkách investiční společnosti Blackstone.

Na druhém břehu Atlantiku se ale růst americké ekonomiky může dostat nad 3 %, burzovní index S&P 500 nejlepších amerických akcií stoupne z dnešních rekordních 2275 na ještě rekordnějších 2500 bodů, dolar bude silnější než euro, americké vládní dluhopisy budou vynášet až 4 %, inflace se přiblíží 3 %, cena ropy zůstane pod 60 dolary za barel, Donald Trump nevyhlásí Číně obchodní válku a japonská ekonomika po desetiletích dosáhne víc než 2% růstu. A také výrazně klesne moc Islámského státu a v Sýrii bude dál vládnut Bašár Asad.

Podíváme-li se na Wienovo loňské desatero, vyšlo mu skutečně tak na 50 %. Bude-li se situace letos opakovat a polovina z jeho prognóz, jak sám předpovídá, se nenaplní, bude dál platit letité pravidlo, že v ekonomice se nelze spolehnout na nic, a ze všeho nejmíň na prognózy. Všichni samozřejmě vědí, že se něco stane, jenom není známo co a kdy.

Pikantní rovněž je, že trhy s Wienovými překvápky sice nepočítají, ale přesto se chovají tak, jako by se všechna měla naplnit. Myslet na zadní kolečka teď prostě není in. „Na trzích je strašně moc neznámých. Myslím, že řada lidí se jednoho dne probudí do ošklivého rána,“ dodává David Marášek, hlavní analytik akciové společnosti Zlato.

Rudolf Marek

Další z kategorie Názory