Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Regulátor v EU varoval drobné investory před nekalými praktikami

Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) dnes varoval drobné investory před využíváním investičních tipů na sociálních sítích a obecně z neznámých či neověřených zdrojů. Regulátor tak činí ve zjevné narážce na kauzu GameStop ve Spojených státech, i když ji ve svém textu výslovně nezmiňuje.

Drobní investoři se na sociální síti Reddit zorganizovali ve skupině nazvané WallStreetBets a koordinovaně začali nakupovat akcie americké společnosti GameStop. Foto: iStock

„Události z nedávné doby ukázaly rozsáhlé kolísání cen některých amerických akcií, u nichž byly ve značných objemech nashromážděny sázky na pokles cen a kde se výrazně angažovali drobní investoři s využitím informací získaných na sociálních médiích. I když v EU jsou jiná pravidla pro fungování trhů, nelze vyloučit, že podobné okolnosti se neobjeví také v unii,“ upozorňuje úřad.

Drobní investoři se na sociální síti Reddit zorganizovali ve skupině nazvané WallStreetBets a koordinovaně začali nakupovat akcie americké společnosti GameStop. Její akcie pak v lednu v několika rychlých krocích vystoupily až k 500 dolarům, byť ještě koncem loňského roku se prodávaly v ceně pod 17 dolarů a nebyl o ně valný zájem. Podobnou strategii tito lidé použili také u dalších akcií.

Členové skupiny WallStreetBets tvrdí, že jejich cílem je přivodit ztráty velkým investičním fondům. Zaměřují se totiž na akcie, u nichž velké fondy spekulují na pokles cen. Koordinované nákupy, které vedou k rychlému růstu cen těchto akcií, pak znamenají pro fondy citelné ztráty. Následky postupu drobných investorů znepokojily regulátory i v Evropě.

Agentura Reuters uvedla, že je už teď znát zvýšený zájem drobných investorů o evropské akcie. ESMA upozorňuje, že vyšší angažovanost drobných investorů v Evropě sice pomáhá unijní kapitálový trh prohloubit, na druhou stranu ale tito investoři čelí velkému riziku, pokud chtějí kupovat akcie, jejichž ceny prudce kolísají. Regulátor uvedl, že investoři by si měli nejprve opatřit informace ze spolehlivých zdrojů a vědět, jak velké ztráty jsou schopni unést.

ESMA také upozorňuje, že organizovat koordinované postupy za účelem obchodování nebo zadávání obchodních pokynů za stanovených podmínek a ve stanoveném čase jen s cílem ovlivnit ceny by mohlo představovat manipulaci s trhem. „Podobně je třeba věnovat zvláštní pozornost, když se přes sociální média posílají informace o emitentech či finančních nástrojích, protože šíření nepravdivých nebo zavádějících informací může také znamenat manipulaci s trhem,“ varoval regulátor.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín