Zlato (oz) / USD
1 959,12
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Polovina Čechů platí v zahraničí pouze hotovostí nebo ji preferuje

Kartu upřednostňuje 34 procent lidí. Skoro 80 procent dotázaných si nevybírá hotovost z bankomatů v zahraničí nebo zcela výjimečně, raději volí výměnu peněz ve směnárnách v ČR před odjezdem. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila společnost STEM/MARK pro Home Credit koncem května mezi 500 respondentů.

euro
Polovina Čechů platí v zahraničí pouze hotovostí nebo je to pro ně preferovaný způsob platby. Foto: iStock

Na zahraniční dovolené platí výhradně hotovostí 24 procent respondentů. Stejné procento dotázaných hotovost preferuje, ale někdy zaplatí i kartou. Tu používá k nákupu služeb a zboží ve většině případů 26 procent Čechů, osm procent platí jenom tímto způsobem.

Většina Čechů, kteří se rozhodnou platit na zahraniční dovolené hotovostí, si celkovou částku do 10 000 Kč berou s sebou z ČR, ukázal průzkum. Nejčastěji vybírají zahraniční měnu ve směnárnách ještě na českém území.

„Překvapivé je zjištění, že 79 procent Čechů si nevybírá potřebné peníze z bankomatů v zahraničí nebo zcela výjimečně. Za tím může být skryta nedůvěra v lokální síť ATM nebo to, že lidé mají dostatek informací o destinaci. Vědí tedy, jaká hotovost je potřebná, a raději si ji přivezou s sebou. Kde to pak jde, používají platební karty,“ uvedl analytik společnosti Home Credit ČR a SR Jaroslav Ondrušek.

Většina lidí jede na dovolenou s jednou (43 procent), maximálně dvěma (35 procent) platebními kartami. S nastavením vyšších limitů na kartě si neláme hlavu drtivá většina dotázaných (84 procent), vyplývá z průzkumu.

Pouhých sedm procent Čechů si podle něj před zahraniční cestou zřizuje kreditní kartu. Hlavní motivací je mít finanční rezervu, platit bezpečně a jako třetí důvod lidé uvádějí možnost využití v půjčovnách.

„Možná není zcela známá skutečnost, že s kreditní kartou vyjde v některých zemích půjčení dopravního prostředku mnohem laciněji, poskytovatel si totiž může naúčtovat nevratnou kauci jako pojistku, v případě, že klienti použijí debetní kartu,“ uvedl ombudsman klientů Home Creditu Miroslav Zborovský.

Pokud lidé používají karty k placení nebo vybírání z bankomatů v zahraničí, nedoporučuje využít služby Dynamic Currency Conversion (DCC), která nabízí přepočet částky transakce na měnu, ve které je vedena karta. Směnný kurz použitý u obchodníka je velmi často pro klienta výrazně nevýhodný, dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín