Zlato (oz) / USD
1 925,76
0,11 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Průzkum: Češi upřednostňují postupné rekonstrukce domů před komplexními

Většina Čechů při rekonstrukci svých nemovitostí dává přednost postupným krokům před komplexní renovací. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro Stavební spořitelnu České spořitelny (SSČS), jehož výsledky má ČTK k dispozici. Lidé se k postupným rekonstrukcím kloní hlavně kvůli nedostatku peněz a problémům se zajištěním náhradního bydlení.

rekonstrukce
Pro komplexní rekonstrukci bydlení by se rozhodla jen čtvrtina dotázaných, ostatní dávají přednost postupným opravám. Foto: iStock

Nejčastějším důvodem částečné rekonstrukce byly chybějící peníze, zmínilo ho 37 procent respondentů. Pro 15 procent je problémem zajištění náhradního bydlení, 18 procent uvádí, že nevidí důvod ke komplexní rekonstrukci, protože část domu je ve vyhovujícím stavu.

Průzkum, jehož se v srpnu zúčastnilo 1500 majitelů rodinných domů, také ukázal, že 49 procent dotázaných odkládá rekonstrukci z důvodu nedostatku vlastních prostředků, zároveň si nechtějí brát úvěr. Pro 40 procent dotázaných jsou důvodem k odkladu rekonstrukce příliš vysoké ceny stavebních materiálů a prací.

Zástupci SSČS argumentují, že komplexní rekonstrukce mohou ušetřit peníze, protože práce na sebe navazují a je možné efektivněji využívat materiál. Podle nich se lidem může vyplatit i půjčka na rekonstrukci. „Když dům zateplíte, vyměníte okna a starý kotel nahradíte tepelným čerpadlem a fotovoltaikou, okamžitě začnete šetřit na energiích. Pokud rekonstrukci financujete správně zvoleným úvěrem, bude úspora za energie vyšší než splátka půjčky,“ uvedl manažer úvěrů SSČS Milan Pospíšil.

Stavební spořitelny budou od příštího roku ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí nabízet v kombinaci s úvěrem ze stavebního spoření i zajištění dotace na rekonstrukci domů s cílem snížit jejich energetickou náročnost. Vláda od toho očekává, že státem podporované stavební spoření bude víc sloužit ke zlepšení stavu nemovitostí a nebude pouze produktem pro zhodnocení peněz. Česká národní banka (ČNB) vydala tento týden stanovisko, podle kterého jsou banky a stavební spořitelny oprávněny zprostředkovávat poradenství o dotacích a provozovat i administraci dotací.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín