Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
Před rokem byl dostavěn plynovod Nord Stream 2, nikdy nebyl spuštěn

Vybrané údaje o rusko-německém plynovodu Nord Stream 2, který byl dostavěn před rokem, 10. září 2021.

plynovod

Surovinu z Nord Stream 2 měla využívat i ČR, která se na Nord Stream 2 měla napojit prostřednictvím nového plynovodu Eugal. Foto: iStock

– Na plynovodu Nord Stream 2 se dohodla ruská plynárenská společnost Gazprom v červnu 2015 s německými společnostmi Uniper SE a BASF/Wintershall, s rakouskou OMV, francouzskou Engie a britsko-nizozemskou Royal Dutch Shell. Společnosti uvedly, že dvě nové větve plynovodu mají mít kapacitu 55 miliard krychlových metrů ročně, tedy stejnou jako dvě dosavadní potrubí plynovodu Nord Stream 1, jehož první větev byla uvedena do provozu v listopadu 2011 a druhá v říjnu 2012.

– V prosinci téhož roku ale Slovensko spolu s dalšími šesti státy EU (Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Polskem, Maďarskem a Rumunskem) varovaly v dopise adresovaném Evropské komisi (EK) před rozšířením plynovodu Nord Stream. Uvedly, že projekt jde proti zájmům EU a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny. Projekt kritizovala i Česká republika, ale k dopisu se nepřipojila. Ukrajina čelila od dubna 2014 ozbrojenému povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny a v březnu 2014 také Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

– V dubnu 2017 se západoevropští partneři společnosti Gazprom dohodli, že zaplatí 50 procent nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2, odhadovaných na 9,5 miliardy eur. Při podpisu v Paříži se pět firem z konsorcia – Uniper, Wintershall, Shell, OMV a Engie – usneslo, že každá poskytne po deseti procentech z celkové částky, což pro každou představuje až 950 milionů eur. V březnu 2018 Německo schválilo výstavbu a provoz plynovodu Nord Stream 2 ve svých vodách a pokládka potrubí v Baltském moři začala v září téhož roku.

– Projekt plynovodu čelil také kritice Spojených států, které hrozily sankcemi. V červenci 2021 ale Spojené státy a Německo dosáhly dohody, která měla umožnit dokončit Nord Stream 2 bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se ale v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň.

– Loni v září Gazprom oznámil, že Nord Stream 2 je hotov. Stavba za 11 miliard USD (235 miliard Kč) vede z ruského Vyborgu do Lubminu u Greifswaldu na severovýchodě Německa. Má roční přepravní kapacitu 55 miliard metrů krychlových. Plyn z 1230 kilometrů dlouhého potrubí by měl pokrýt potřeby asi 26 milionů domácností.

– Loni v listopadu Spolková agentura pro sítě, provádějící certifikaci plynovodu, oznámila, že je proces schvalování Nord Stream 2 dočasně pozastaven. Německý regulační úřad požadoval, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.

– Po začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února německý kancléř Scholz konstatoval, že udělení definitivního souhlasu k provozu není kvůli postupu Ruska vůči Ukrajině možné. V německém tisku se objevily zprávy, že Německo zvažuje přeměnu části plynovodu Nord Stream 2 na přípojku na zkapalněný zemní plyn (LNG) na pobřeží Baltského moře. Washington po invazi uvalil na společnost Nord Stream 2 AG sankce.

– Počátkem března provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všech 140 zaměstnanců. Surovinu z tohoto potrubí měla využívat i ČR, která se na Nord Stream 2 měla napojit prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

– Problémy má však i plynovod Nord Stream 1. Letos v červnu Gazprom snížil dodávky plynu na 40 procent, což Německo označilo za politické rozhodnutí. Poté kvůli údržbě plyn na určitý čas nedodával a v červenci největší německý výrobce elektřiny a rovněž dovozce ruského plynu RWE oznámil, že obdržel od Gazpromu vyrozumění, že ruská firma dál nemůže plnit své závazky z důvodu zásahu vyšší moci. Stejné sdělení dostal od Gazpromu také Uniper, který je největším dovozcem ruského plynu do Německa. V posledních měsících dodávky plynu plynovodem klesaly, což Moskva zdůvodňovala evropskými sankcemi, které údajně zpozdily opravu turbíny a před několika dny Gazprom uvedl, že údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění zůstane plynovod mimo provoz.

(ČTK)