Zlato (oz) / USD
2 071,42
1,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Objem obchodů s kryptoměnami v ČR za leden a únor klesl o pětinu na 570 mil. korun

„Na trhu je patrná zvýšená chuť investorů nakupovat bitcoiny, protože v dlouhodobějším horizontu se očekává růst jejich ceny. V jednotkovém vyjádření je objem prodaných bitcoinů až o čtvrtinu vyšší než loni,“ uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.

bitcoin
V jednotkovém vyjádření je objem prodaných bitcoinů až o čtvrtinu vyšší než loni. Foto: iStock

Bitcoin podle ředitele společnosti 2Bminer Jakuba Hlavenky v únoru otestoval několikrát svou aktuálně horní hranici 25 000 USD a spodní 23 000 USD. Přes pesimistickou náladu na akciových trzích tedy stále drží svou nově získanou pozici z předešlých měsíců, uvedl.

„Technologické objevy a stále rostoucí počet zelených řešení pro využití těžby bitcoinu nahrávají i potenciálnímu dalšímu růstu. Je evidentní, že svět začíná chápat toto nové odvětví. Přijímá jej jako nový nástroj nejen pro inovaci ve světě financí, ale i jako inovaci ve světě energetiky a tím využívání energetických přebytků,“ podotkl Hlavenka.

Podle investičního analytika Wood & Company Tomáše Kacerovského je velmi těžké určit, zda kryptoměny v prosinci nalezly své cenové dno, či zda jde pouze o krátkodobý růst, po němž dojde k dalším masivním poklesům. Zajímavé je podle něj zejména to, že kryptoměny posledních několik měsíců nekorelují s akciovými trhy, což je v přímém kontrastu s rokem 2022.

Jednou z možných interpretací je, že se do kryptoměnového trhu vrací investoři, kteří trh loni opouštěli po sérii krachů pro toto odvětví významných společností, jako byla burza FTX, nebo fondy Alameda Research a Three Arrows Capital, uvedl.

V únoru byl blockchain bitcoinu zahlcen nezaměnitelnými tokeny, tzv. NFT známými spíše ze sítí ethereum, či solana. NFT na bitcoinu se nazývají Bitcoin Ordinals a umožňují přiřazení obrázku, videa, či jiného kusu kódu k jednotlivým satoshi, tedy nejmenším jednotkám bitcoinu.

„Na bitcoinu již vznikly první série obrázků podobné úspěšným NFT z jiných kryptoměn, velká budoucnost se Bitcoin Ordinals ale předvídat nedá, jelikož bitcoin není primárně pro jejich provoz a velké množství těchto NFT prodraží zasílání jednotlivých transakcí v bitcoinové síti,“ dodal projektový manažer Portu Jakub Valníček.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín