Zlato (oz) / USD
1 930,51
0,31 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ipsos: Ke sdílení informací používá 88 procent Čechů stále facebook

Zatímco facebook ke zveřejňování informací volí 88 procent uživatelů internetu, v případě instagramu je to 39 procent a přes WhatsApp 35 procent. Další sociální sítě, jako je TikTok, twitter nebo LinkdeIn, používají spíše pasivně. Vyplývá to z červnového průzkumu Ipsos pro bezpečnostní společnost Eset mezi 500 uživateli.

facebook
Češi stále nejčastěji ke sdílení svých příspěvků používají sociální síť facebook, s odstupem následuje instagram a WhatsApp. Foto: iStock

Lidé nejčastěji sdílí momentky z různých zážitků (30 procent), významné životní události a jubilea (20 procent), informace, jakých událostí se plánují zúčastnit (15 procent) a snímky vlastních dětí, kde je jim vidět do tváře (11 procent). Rizikové příspěvky s osobními údaji někdy sdílela dvě procenta Čechů.

„Nadměrné sdílení informací o sobě a svých blízkých patří mezi nejvýraznější rizika sociálních sítí. Předpokládali jsme, že zejména mladší uživatelé budou sdílet i obsah, který je třeba hodně osobní nebo dokonce až intimní. Ukázalo se ale, že Češi bez ohledu na věk používají sociální sítě uvědoměle, a dokonce i dbají na bezpečnost svých účtů,“ uvedla bezpečnostní expertka Esetu Vladimíra Žáčková.

Češi se zpravidla nesetkávají s tím, že by sdíleli nějakou informaci, které by později litovali. V průzkumu to uvedlo 64 procent dotázaných. Šikaně či posměchu čelily přibližně tři procenta dospělých uživatelů. Velmi málo lidí také přiznává, že by sdíleli nějakou dezinformaci. Sdílení obsahu, který se později ukázal jako nepravdivý, přiznávají jen tři procenta dotázaných.

Téměř polovina (42 procent) českých uživatelů sdílí aktivně obsah jen s přáteli nebo sledujícími, které je nutné předem schvalovat, rovná třetina sdílí s rodinou a nejbližšími přáteli. Desetina uživatelů sdílí obvykle příspěvky veřejně a srovnatelný počet uživatelů prohlašuje, že aktivně obsah nesdílí vůbec.

Spolehlivé heslo využívá podle průzkumu třetina uživatelů, nejčastěji lidé mezi 31 a 40 lety a nad 51 let. Pomocí vícefázového ověření se přihlašuje 15 procent lidí, častěji tak činí muži. Desetina uvádí, že využívá vždy unikátní kombinaci jména a hesla. Čím starší uživatel je, tím spíše dbá na toto pravidlo.

„Používání stejných přihlašovacích údajů ve více aplikacích či online službách je rizikové. Pokud dojde k prolomení jednoho hesla, můžeme přijít o několik účtů najednou a útočníkům otevřít cestu k velkému množství našich osobních údajů, které mohou dále zneužít. Databáze s odcizenými hesly jsou na dark webu běžně k zakoupení a útočníci po nich sáhnou jako první před složitějšími typy útoků. Obecně bych doporučila uživatelům, aby používali silná a jedinečná hesla pro každý ze svých online účtů. S vytvořením a uchováváním takových hesel pomůže spolehlivý správce hesel, který navíc hesla ukládá bezpečně v zašifrované podobě,“ dodala Žáčková.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín