Zlato (oz) / USD
1 978,46
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Index ČBA: Češi jsou proti kyberhrozbám nejobezřetnější od roku 2015

Češi jsou proti kybernetickým hrozbám obezřetnější než dřív. Index kyberbezpečnosti, který pravidelně sestavuje Česká bankovní asociace (ČBA), dosáhl v letošním roce 68 procent, což je nejlepší výsledek v dosavadní historii publikace indexu, tedy od roku 2015. Některé notorické chyby, otevírající prostor pro hackerské útoky a zneužití údajů, ale přetrvávají. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČBA uskutečnila výzkumná agentura Ipsos.

Nejzásadnější chyby uživatelů zůstávají řadu let stejné. Je to zejména absence antiviru v počítači u 28 procent či v telefonu u 44 procent respondentů. Foto: iStock

Index kyberbezpečnosti se proti loňskému roku zvýšil o sedm procentních bodů. Letošní výzkum přitom ukázal, že nejsou žádné rozdíly z hlediska věku, pohlaví či místa bydliště dotazovaných. Vliv má ale vzdělání. Podprůměrné výsledky vykázali respondenti se základním vzděláním nebo vyučením, naopak nadprůměrně opatrní jsou vysokoškoláci.

„Zlepšení Indexu kybernetické bezpečnosti lze jistě přisuzovat pandemii a přesunu do on-line prostředí. Na počítačích nebo mobilech dnes trávíme více času než kdy před tím a začínáme si konečně uvědomovat rizika. Řada lidí se proto stala obezřetnějšími a dává si větší pozor na prolomení hesel nebo komu poskytují citlivé údaje,“ uvedl gestor komise ČBA pro digitalizaci a bankovní a finanční bezpečnost Pavel Kolář.

Nejzásadnější chyby uživatelů zůstávají řadu let stejné. Je to zejména absence antiviru v počítači u 28 procent či v telefonu u 44 procent respondentů. Jedno heslo pro všechny aplikace používá 16 procent uživatelů a k bankovnímu účtu z veřejných sítí přistupuje desetina.

Průzkum také ukázal, že většinu informací jsou Češi ochotní za určitých okolností sdílet. Výjimku tvoří přihlašovací údaje k bankovnímu účtu. Ty by 87 procent Čechů nikdy neposkytlo. Informace o výši úspor a číslo platební karty vnímá jako citlivý údaj, který nikdy nevyplňuje, 61 procent Čechů. Naopak benevolentnější jsou například v otázkách adresy trvalého bydliště, telefonního čísla či e-mailové adresy.

Pozitivní je skutečnost, že naprostá většina účastníků průzkumu si svá hesla někdy mění a 40 procent pak alespoň jednou ročně. U používání jednoho hesla pro přístup do všech aplikací se ukázalo, že méně opatrní jsou v tomto ohledu mladí lidé ve věku 18 až 34 let, kteří jedno heslo používají ve 22 procentech případů.

Další obrannou hrází proti útoku je vedle hesel i zabezpečení sítě, přes kterou se lidé připojují, a důvěryhodnost zařízení, s nímž se připojují. Průzkum ukázal, že 80 procent respondentů vstupuje do svého internetového bankovnictví prostřednictvím zabezpečené wi-fi nebo pevné sítě. Zhruba stejný počet Čechů k bankovním transakcím využívá pouze svůj vlastní počítač, notebook či mobilní telefon.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín