Zlato (oz) / USD
2 332,92
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Daňové přiznání podalo 260 000 lidí, Finanční správa zahájí výjezdy do obcí

Přiznání k dani z příjmu zatím podalo zhruba 260 000 lidí, ve většině případů elektronicky. Dnes o tom informovala Finanční správa. Termín pro odevzdání daňového přiznání v papírové podobě je 2. dubna, v elektronické podobě 2. května a prostřednictvím finančního poradce 1. července.

daňové přiznání
Přiznání k dani z příjmu zatím podalo zhruba 260 000 lidí, ve většině případů elektronicky. Foto: Wikimedia

Finanční správa nabídne pomoc s vyplněním přiznání při výjezdech do obcí, lidem budou také k dispozici telefonní linky, na kterých se mohou poradit. Přehled výjezdů zveřejnila Finanční správa na svých internetových stránkách. Uskuteční se především do obcí, ve kterých byla loni zrušena územní pracoviště finančních úřadů. Telefonické linky budou k dispozici ve všední dny kromě pátku od 08:00 do 17:00, v pátek od 08:00 do 14:00.

„Výjezdy našich pracovníků do obcí mají dlouholetou tradici, pomoc s daňovým přiznáním oceňují především starší generace preferující osobní kontakt s úřadem nebo občané, pro které se vyplnění formuláře nestalo rutinní aktivitou,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Simona Hornochová. „Protože řada lidí chce mít tuto povinnost co nejdříve vyřešenou, začínáme s výjezdy do obcí už na konci února,“ doplnila.

V poslední březnový týden, kdy každoročně podává papírové přiznání nejvíc lidí, Finanční správa prodlouží úřední hodiny na podatelnách všech finančních úřadů. Zároveň ale očekává, že většina daňových přiznání bude stejně jako loni podána v elektronické podobě. Loni Finanční správa obdržela rekordních 2,888.941 přiznání, z toho dvě třetiny byly podány elektronicky. Od loňského roku se povinnost elektronického podání vztahuje na všechny osoby s datovou schránkou zřízenou ze zákona.

V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů proti stanovenému termínu, nehrozí pokuty. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení. Maximální postih je pět procent. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun a maximálně 300 000 korun.

(ČTK)

Další z kategorie Magazín