Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Magazín
ČNB vydala zlatou minci s motivem Litoměřic v nominální hodnotě 5000 Kč

Je to čtvrtá mince z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace. Mince vychází v emisi 15.000 kusů a v prodeji bude u smluvních partnerů ČNB. Prodejní cena mince bude vyšší než 5000 korun, záviset bude na aktuální ceně zlata, uvedla centrální banka v tiskové zprávě. Předchozí mince z cyklu lze nyní koupit za cenu přesahující 40.000 korun.

mince

Česká národní banka (ČNB) dnes vydává zlatou minci v nominální hodnotě 5000 korun s motivem města Litoměřice. Foto: ČNB

Mince jsou vyražené ze zlata o ryzosti 999,9 a váží 15,55 gramu, průměr je 28 milimetrů. Z 15.000 vyrobených kusů je jich 4824 v běžném provedení a 10.176 ve špičkovém provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince vyrazila Česká mincovna.

Autorem výtvarného návrhu mince je medailérka Lenka Nebeská. Na lícní straně jsou vyobrazeny částečné fasády a štíty barokních a klasicistních domů. Koláž těch nejvýznamnějších architektonických památek Městské památkové rezervace Litoměřice je na rubové straně mince.

„Na zlatých mincích z cyklu Městské památkové rezervace postupně představujeme deset měst, unikátních pro svůj historický význam a koncentrované kulturní dědictví. Litoměřice byly v minulosti vzkvétajícím regionálním centrem, jehož historické jádro s řadou architektonických skvostů se dochovalo dodnes, a od nynějška už mají i svůj otisk ve zlatě,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

ČNB zatím na zlatých mincích představila Cheb, Jihlavu a Mikulov. V příštím roce chystá emisi mincí s motivy Kroměříže a Hradce Králové. Do roku 2025 chce vydat v tomto cyklu vydat ještě mince zachycující Olomouc, Moravskou Třebovou, Štramberk a Tábor.

(ČTK)