Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlatý „magnát“ podvedl i prince Charlese

Bývalý obchodník se zlatem a sběratel umění James Stunt byl obviněn z praní špinavých peněz a padělání uměleckých děl. Stunt, který byl ženatý s Petrou Ecclestoneovou, dědičkou miliardáře a exšéfa Formule 1 Bernieho Ecclestona, to označil za největší justiční omyl.

Stunt získat úvěr několika milionů liber zastavením umělecké sbírky 17 obrazů zapůjčených nadaci prince Charlese a vystavených v Dumfriesově domě. Foto: Wikipedia

Co se týče obrazů, pokusil se Stunt získat úvěr několika milionů liber zastavením umělecké sbírky 17 obrazů zapůjčených nadaci prince Charlese a vystavených v Dumfriesově domě – palladiánském sídle, které princ zachránil před devastací. Umělecká díla byla poslána do domu na desetiletou zápůjčku v roce 2017 a byla veřejně vystavována spolu s dalšími artefakty.

Zjistilo se však, že čtyři mistrovská díla byla vytvořena na kuchyňském stole odsouzeného padělatele v Los Angeles. The Mail Online zveřejnil informaci, že sbírka zahrnovala falešného Moneta, Dalího a Picassa v celkové hodotě vypočítané pro pojištění 104 milionů liber. Nakonec se zjistilo, že i Paris Con Amor, o kterém Stunt tvrdil, že je dílem modernisty Marca Chagalla, je rovněž replika. 

Krátce předtím se James Stunt pokusil prodat jiného Moneta za 20 milionů liber. Odborník, který obrazy posuzoval do 15 minut zjistil, že to není originál. Byl namalován americkým mistrem padělků Tonym Tetroem, který dělá legální repliky pro klienty, kteří je chtějí mít ve svých domovech a kancelářích. Každá z nich stojí kolem 20 tisíc liber. Podle Tetroa jich jedenáct prodal Stuntovi.

„Pokud řeknete, že umělecké dílo je zapůjčeno na místo přístupné veřejnosti, přidává to další vrstvu důvěryhodnosti. Předpokládáte, že obrazy byly prověřeny. Dalo by se tedy předpokládat, že Charlesovi lidé věnovali uměleckým dílům náležitou péči,“ sdělil deníku jeden ze sběratelů. „Pro královskou rodinu pracují kurátoři, kteří mají co dělat i s královskou sbírkou, takže očekáváte, že odvedou domácí úkoly dobře,“ rýpnul si The Daily Mail.

Respektovaná expertka na umělecký trh Georgina Adamová The Art Newspaper prozradila, že mluvila se třemi finančníky, kteří byli osloveni Stuntem, jenž chtěl půjčku s použitím sbírky v Dumfries House jako zajištění. Podle tisku jeden z nich vypověděl: „Stunt ke mně přišel, abych mu půjčil peníze. Nikdy jsem nedostal přístup k obrazům nebo dokumentaci. Zpočátku chtěl 40 milionů liber, a pak už jen 13 milionů do dvou týdnů. Pak zmizel.“ 

Největší loupež v dějinách Británie se neprokázala

Stunt se také proslavil údajně největší loupeží v historii Velké Británie. Policii před dvěma lety oznámil, že z jeho domu v Belgravii v centru Londýna bylo ukradeno zlato, peníze a drahé kameny v hodnotě 90 milionů liber (2,7 miliardy korun).

Podle deníku The Sun se miliardář tehdy probudil a našel prázdný trezor, který je v suterénu domu. Jenže se nenašly žádné důkazy násilného vniknutí. Největší podezření tak padlo na zaměstnance domu, včetně komorníka. 

Jeden z členů ochranky, který měl oné noci službu, ale vypověděl policii, že po celou noc měl na očích přístup do oné části domu, v níž mělo dojít k loupeži, ale ani on, ani dva další bezpečnostní pracovníci nic podezřelého nezaznamenali. „Od místa, kde jsem seděl, jsem měl jasný výhled na dveře kanceláře, kde se nachází trezor, a neviděl jsem ani neslyšel nic podezřelého,“ řekl deníku The Daily Mail.

Metropolitní policie pátrání o čtyři měsíce později zastavila, protože se nepodařilo prokázat, že se skutek stal. Vzhledem k tomu, že Stunt údajně neměl většinu ukradených věcí pojištěnou, upustila od dalšího vyšetřování.

Uloupeny měly být například tři bílé a velký růžový diamant v hodnotě nejméně dvou milionů liber, čtyři  modré diamanty – mezi čtyřmi a pěti karáty za zhruba pět milionů liber. Dále patery švýcarské hodinky Audemars Piguet až za 500 tisíc liber, čtyři zlaté cihly za asi 200 tisíc liber a diamantový prsten od klenotníka Moussaieffa za přibližně 1,5 milionu a 50 tisíc v hotovosti.

„Nikdo toho večera neviděl ani neslyšel vetřelce a dům byl plný lidí. Nevěříme, že došlo k vloupání,“ shodli se všichni zaměstnanci.

Bezdomovec století

A po této rekordní krádeži Stunt vytvořil další rekord, a to v oboru nejdražších rozvodů historie. Petra Ecclestoneová se soudním příkazem v ruce přinutila Jamese, aby opustil jejich společný domov v Chelsea v hodnotě 68 milionů liber (loni ho prodala za 120 milionů) a bojoval o záchranu části společného jmění, které údajně činí 5,5 miliardy liber. Nakonec dostal odstupné jen 100 milionů.

Jenže dnes o sobě Stunt prohlašuje, že je milionář-bezdomovec. Poté, co byl jeho majetek v roce 2018 zmrazen, ocitl se Stunt loni v červnu u londýnského soudu pro dluhy přesahující pět milionů liber. V březnu minulého roku bylo jeho luxusní sídlo v Belgravii v centru Londýna v hodnotě 11 milionů liber spolu s dalšími dvěma byty, z nichž každý měl hodnotu pět milionů liber, zabaveno ve prospěch věřitelů. 

V červnu 2019 byl britským soudem vyhlášen bankrot. To už Stunt čelil více než šesti milionům dolarů v okamžitých dluzích a byl nucen souhlasit s prodejem aktiv, včetně uměleckých děl. Další soudní dokumenty tvrdí, že jeho dluhy dosáhly 18 milionů dolarů.

V prosinci 2019 Petra Ecclestoneová o Stuntovi napsala: „Ten muž není miliardář a nikdy nebyl. Naivně jsem financovala jeho život během manželství a platila za jeho auta, hodinky, umění (těch pár skutečných obrazů), dokonce i jeho neúspěšnou firmu…dodnes splácím Rolls-Royce, kterého financoval mým jménem, nemluvě o veškerém jeho umění v Los Angeles.“

Jeho sbírku aut údajně tvořilo pět vozů Rolls-Royce, tři Lamborghini, dva Mercedesy Gullwings a Ferrari 250 LM. Konkursní soud mu uzamkl přístup k jeho vozového parku stejně jako k uměleckým sbírkám. Podle webu Celebrity Net Worth činil Stuntův majetek po loňském bankrotu asi 10 milionů dolarů, tedy míň než stála jeho italská svatba s Petrou za 15 milionů. 

(rek)

Další z kategorie Zlato