
Podle některých analytiků je nejznámější kryptoměna stále vnímána jako rizikové aktivum s výrazně vyšší volatilitou oproti jiným. A právě to by se při rozhodování, zda bitcoin zařadit do portfolia, mohlo ukázat jako problém, uvedl například Jan Berka z Roklenu.
Guvernér Michl v dnešním rozhovoru s listem Financial Times uvedl, že předloží bankovní radě plán investic do bitcoinu. Pokud bude schválen, mohly by bitcoiny nakonec mít na celkových rezervách banky, které nyní činí 140 miliard eur (3,5 bilionu Kč), podíl až pět procent. „Pro diverzifikaci našich aktiv se bitcoin zdá být dobrý,“ řekl Michl.
Dodal, že bitcoin bude mít tendenci posilovat i bez podpory amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože pro mnoho lidí je alternativní investicí. Na svém účtu na sociální síti X později Michl zdůraznil, že bitcoin v rezervách stojí za zvážení, ale vše je momentálně pouze ve fázi analýzy a diskuse. „Rozhoduje bankovní rada a žádné rozhodnutí nehrozí. Je potřeba promyšlená analýza,“ napsal. Dodal, že ve čtvrtek pouze požádá tým, aby dále posoudil potenciální roli bitcoinu v rezervách. „Nic víc, nic míň,“ sdělil.
„Pokud bankovní rada tento krok schválí, bude to znamenat určitou revoluci v evropském kontextu,“ řekl ČTK ředitel společnosti Bit.plus Martin Stránský. Česko bude podle něho první zemí s částí rezerv v kryptu, zároveň však bude v opozici vůči evropské měnové politice. „Na druhou stranu jde o pozitivní signál pro další investory do krypta, který posílí jejich důvěru. A právě na té je bitcoin založený,“ uvedl Stránský.
„Tento krok jasně ukazuje, že bitcoin už není jen okrajovou spekulací, ale uznávanou třídou aktiv, kterou nelze ignorovat. V době rostoucího institucionálního přijetí a politické podpory, zejména ze strany Donalda Trumpa, se tak potvrzuje jeho místo v dobře diverzifikovaném investičním portfoliu,“ doplnil Rostislav Plachý z bitcoinové divize Golden Gate.
Podle manažera fondu Dopamine Investment Tomáše Pacalta by se vzhledem k velikosti české státní rezervy mělo poměrově jednat o jednu z největších bitcoinových státních rezerv na světě. Podle ekonoma Roklenu Jana Berky je přitom z měnově politického hlediska bitcoin centrální bance k užitku asi jako zlato. Toto srovnání bude mít podle něho zřejmě přesah i do investičního hlediska, kde Michl argumentuje diverzifikací.
„Nejznámější kryptoměna je však stále vnímána jako rizikové aktivum s výrazně vyšší volatilitou oproti jiným. A právě to by se při rozhodování, zda bitcoin zařadit do portfolia, mohlo ukázat jako problém,“ uvedl Berka. Michlův návrh mu nepřijde až tak překvapivý, protože se stále prezentuje jako investiční bankéř, neměl by ale podle něho zapomínat, že nyní je centrálním bankéřem.
Tuzemská centrální banka se tak podle ekonoma Trinity banky Lukáše Kovandy dostává do určitého střetu s Evropskou centrální bankou (ECB), jenž by mohl zesílit, pokud by se ČR rozhodla přijmout euro. „Podle ECB je totiž vnitřní hodnota bitcoinu nulová. Představuje riziko pro společnost a životní prostředí a jeho stále poměrně vysoká cena je odrazem manipulací na neregulovaném trhu, živné to půdě různým šarlatánům. Podle ECB dále je cena bitcoinu tak vysoko proto, že v rostoucí míře obsluhuje kriminální aktivity, stala se z něj měna zločinců,“ dodal Kovanda.
Bitcoin za poslední rok zvýšil cenu o 134 procent a v současnosti se obchoduje okolo 101.000 dolarů. V lednu dosáhl rekordních 109.000 USD.
(ČTK)